AUTO A MOTOŠport

VW Golf GTI je najlepším autom na svete

Ako jedno auto navždy zmenilo svet aut

VW Golf GTI, známy ako „originálny hot hatch“, je legendárne auto, ktoré prinieslo revolúciu v automobilovom priemysle po celom svete. „Hot hatch“ vznikol, keď výrobcovia automobilov dospeli k záveru, že ďalší vývoj v oblasti výroby automobilov predstavuje veľký motor v kompaktnom a praktickom aute. Išlo o to, postaviť auto, ktoré ponúka to najlepšie z oboch svetov – vysokovýkonné vozidlo, ktoré dokáže všetko, čo bežné rodinné auto . Aj po 40 rokoch vzorec stále funguje a značka má každý deň čoraz viac predajov.

vw golf 2

Je pravda, že predtým, ako Golf predstavil GTI, existovali ďalšie dva automobily, ktoré bolo možné považovať za „hot hatch“. Najskôr prišla Simca 1100TI s dvoma karburátormi Weber a potom len pár mesiacov pred Golfom GTI Renault 5 Gordini (vo Veľkej Británii známy tiež ako Alpine). Ani jeden však nebol taký úspešný ako GTI, a to z dobrého dôvodu. Jedným z kľúčov k slávnemu úspechu Golfu GTI je „I“ v GTI – bolo vstrekované palivo. Auto je tiež ekonomické, spoľahlivé, priestranné a predalo sa ich obrovské množstvo. Vojnove filmy

Pôvodným plánom spoločnosti VW bolo predať 5 000 automobilov. Teraz, o štyri desaťročia neskôr, je GTI stále vo výrobe a po celom svete sa ho predalo viac ako dva milióny kusov. Okrem toho všetci poznajú Golf GTI anaopak o Simce a tomto type Renaultu počuli iba zarytí nadšenci automobilov.

Od skromných začiatkov po veľké veci

VW Golf, ktorý bol pôvodne uvedený na trh v polovici 70. rokov, bol ďalším vývojovým krokom spoločnosti VW po legendárnom Beetle, športovom modeli Karmann Ghia a ikonickom dodávke VW typu II. Golf bol štýlový, kompaktný a moderný a sám by v nasledujúcich rokoch dosiahol veľký úspech. To však VW nestačilo. Krátko po vydaní Golfu sa rozhodli pre jeho naladenie pridaním jeho vysoko výkonnej verzie za mierne vyššiu, ale stále primerane prijateľnú cenu – a tak vznikol Golf GTI Mk1. GTI bolo ultimatívnym univerzálnym vozidlom a jednoducho urobilo všetko naozaj dobre, ale s trochu väčším vkusom ako priemerné auto.

To odštartovalo „hnutie hatchov“ v 70. a 80. rokoch a rozpútalo úplne novú éru v automobilovej histórii. Od tohto dňa bol každý moderný „hot hatch“ vyvíjaný okolo základov GTI.

Druhá vlna Mk

V roku 1983 prišiel Golf GTI Mk2 – väčšia a lepšia verzia už aj tak vynikajúceho automobilu. Mk3 a Mk4 samozrejme nasledovali v 90. rokoch.Ktoré sú stále veľmi populárne kôli svojej spoľahlivosti a dostupnosti nahradných dielov .V roku 2005 prišli na svoje a nakoniec vydali model Mk5.

Sláva GTI bola obnovená! Nasledovali modely Mk6 a Mk7, ktoré posilnili už aj tak bezchybnú reputáciu spoločnosti GTI ako najlepšieho výkonného automobilu za rozumnú cenu na trhu.

Prečo kupovať Golf GTI?


Pokiaľ ide o čokoľvek v živote, zvyčajne nie je dobrý nápad ísť na to najväčšie alebo najrýchlejšie. Prečo? Pretože v niektorých iných oblastiach budete nevyhnutne musieť robiť kompromisy. Mohli by ste mať technologicky najvyspelejšie auto na svete, ale pravdepodobne má aj najväčšiu cenu z hľadiska nákladov a údržby. Najpohodlnejšie auto, ktoré je k dispozícii, pravdepodobne nie je príliš rýchle alebo výkonné. Ak sa rozhodnete kúpiť najrýchlejšie auto, je pravdepodobné, že budete potrebovať ďalšie auto na nákup alebo na prepravu viacerých cestujúcich naraz.

Aj keď nejde o najrýchlejšie auto, GTI je super rýchle a super výkonné. Vyzerá to, že GTI nemusí byť najobľúbenejším automobilom, ale skôr má nenápadný, ale atraktívny štýl. Vďaka zliatinám a nízkoprofilovým pneumatikám to môžete kedykoľvek vylepšiť. Otázka by teda mala skôr znieť: „Prečo si NEKÚPIŤ Golf GTI?“ Bez ohľadu na to, čo od auta chcete, GTI ho pravdepodobne ponúka a oveľa viac. Je to praktické, rýchle a spoľahlivé. Vyzerá tiež dobre a má vynikajúcu hodnotu za peniaze. Áno, nájdete autá, ktoré sú nejakým spôsobom praktickejšie alebo rýchlejšie alebo lepšie ako GTI. Ale celkovo je GTI jediným autom na trhu, ktoré pokrýva všetky základne.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button