STAROSTLIVOSŤ A SADENIE UŽITKOVÉUŽITKOVÉ RASTLINYÚžitkové rastliny

Ríbezle pestovanie, starostlivosť, typy a odrody

Ríbezle pestovanie. Zistite, ako pestovať šťavnaté, zdraviu prospešné ríbezle! Tieto obľúbené bobule sú vynikajúce do sušienok, omrviniek, štiav a džemov. Objavte úplne nové ovocie, ktoré si môžete vychutnať s naším sprievodcom, ako zasadiť a pestovať ríbezle!

Ríbezle pestovanie

 

Ríbezle pestovanie

Ríbezle môžu na prvý pohľad vyzerať ako čučoriedky – malé, okrúhle bobule, ktoré rastú na kríkoch. Ríbezle (Ribes) sú beztŕňové podpňovkové kríky.. Môžu dorásť do šírky a výšky 2 metrov.

Ríbezľové kríky sa pestujú ľahšie ako väčšina bobuľovín; nepotrebujú špeciálnu kyslú pôdu ako čučoriedky; na rozdiel od svojich kolegov egrešov sú bez tŕňov; rastú na strapcoch podobných hroznu na stonkách, takže sa ľahko zbierajú. A sú plodné! Sú to pracovité bobule.

Bobule ríbezlí sú mimoriadne zdravé a majú vysoký obsah vitamínu C. Vyrábajú sa aj vo viacerých odrodách: na výber sú biele alebo červené ríbezle, čierne ríbezle a existuje dokonca aj ružová ríbezľa.

 

Kedy sadiť ríbezle

 

Kedy sadiť ríbezle

Jeseň je asi najvhodnejším obdobím na výsadbu, pretože pôda je ešte teplá z leta a ríbezle by sa mali pred zimou pekne usadiť. Vysádzať môžete aj skoro na jar, ešte pred vznikom porastu.

Ríbezle s holými koreňmi si zakúpte v spoľahlivej škôlke a vyberte si jedno- alebo dvojročné silné rastliny. Ak máte obmedzený rozpočet, počkajte do jesene, aby ste si mohli kúpiť ríbezle s holými koreňmi, ktoré sú zvyčajne oveľa lacnejšie.

Alebo si môžete ríbezle pestované v kontajneroch vysadiť kedykoľvek počas roka, len sa vyhnite najteplejším mesiacom, aby ste ich nemuseli otrocky zalievať.

 

Výber a príprava miesta na výsadbu

 

 

 

Na rozdiel od väčšiny ostatných ovocných plodín ríbezle znášajú čiastočný tieň a uprednostňujú chladné a vlhké miesto na pestovanie. Koniec koncov, vo voľnej prírode sú to podrastové kríky. Majú rady svahovitý terén a chránené miesta, napríklad pozdĺž bočnej steny budovy alebo tienistého altánku.

Všetky ríbezle majú rady bohatú, dobre odvodnenú pôdu, ktorá dobre zadržiava vlahu, ale nie je premočená. Na zlepšenie pôdy, najmä ak je piesočnatá, pridajte organické látky (kompost, rašelinu alebo hnoj). Zabezpečte dobré rozmiestnenie a cirkuláciu vzduchu, aby ste predišli múčnatke.

 

Ako sadiť ríbezle

 

Ako sadiť ríbezle

 

  1. Pred výsadbou odstráňte burinu. Ak patríte k záhradkárom bez obrábania pôdy alebo bez kopania, môžete plochu jednoducho udusať lepenkou a potom ju navrchu mulčovať, pričom necháte medzery na sadenie alebo do lepenky vyrežete otvory na sadenie.
  2. Pred výsadbou zapracujte do pôdy zrelý alebo kompost. Ríbezle sú silní požierači dusíka.
  3. Odstráňte poškodené korene a vrcholky odhrňte na 6 až 10 cm. Nedovoľte, aby koreňový systém vyschol.
  4. Rastliny čo najskôr zasaďte do správne pripravenej pôdy.
  5. Vykopte výsadbovú jamu. Posypte rastlinu organickým univerzálnym hnojivom, aby ste jej pomohli pri zakorenení.
  6. Rastlinu umiestnite na miesto, ktoré je o niečo hlbšie, ako rástla v škôlke.
  7. Zasypte jamu a spevnite pôdu okolo koreňov.
  8. Zalejte.

Všeobecne platí, že rastliny by mali byť v riadku od seba vzdialené 1,5  až  3metre  a medzi riadkami 3 metre. Môžete tiež sadiť z odrezku, ktorý ste odobrali z iného ríbezľového kríka.

Ako sa starať o ríbezle

 

Ako sa starať o ríbezle

 

Mulčujte, aby ste potlačili burinu, udržali vlhkosť a udržali pôdu v chlade.
Každý rok rozprestrite okolo rastlín 2 až 3 cm mulča a každoročne ho dopĺňajte. Vhodným mulčovaním je kompostovaný hnoj, kompost, drevná štiepka alebo podobné materiály. Pokosená tráva je výborný mulč.
Každú jar posypte povrch pôdy organickým hnojivom, aby ste udržali živiny v dostatočnom množstve.
Kríky dobre zavlažujte, najmä keď sú mladé a začínajú sa rozrastať.

 

Ako strihať ríbezle – Ríbezle pestovanie

 

Správne strihanie vám tiež pomôže získať z ríbezlí čo najviac. V zime odstráňte odumreté alebo choré drevo, ako aj zle umiestnené konáre – napríklad konáre, ktoré sa pod váhou plodov môžu prepadnúť na zem, alebo konáre, ktoré sa krížia a trú.

 

Pri čiernych ríbezliach môžete naraz úplne odstrániť až tretinu najstarších trsov – zvyčajne tie najhrubšie a najtmavšie – aby ste stimulovali intenzívnu obnovu, alebo, ak to chcete mať ešte jednoduchšie, jednoducho vyrežte všetky trsy, ktoré práve priniesli ovocie.

Pri červených a bielych ríbezliach sa snažte podporiť otvorený, miskovitý tvar. Nové výhonky skráťte na polovicu a bočné výhonky vychádzajúce z hlavných stoniek skráťte na dva púčiky. Krátku stonku alebo „nohu“, z ktorej vyrastajú konáre, tiež nechajte bez výhonkov.

Nech už striháte čokoľvek, dbajte na to, aby všetky rezy boli vedené tesne nad púčikom, ktorý smeruje von z kríka – tak sa vám podarí znížiť rast smerujúci do kríka a jeho preťaženie – recept na choroby!

Červeným a bielym ríbezliam prospeje aj prerezávanie uprostred leta. Jednoducho skráťte bočné výhonky, ktoré v tej sezóne narástli, na približne tri až päť listov.

 

ODPORÚČANÉ ODRODY – Ríbezle pestovanie

 

ODPORÚČANÉ ODRODY - Ríbezle pestovanie

Čierne ríbezle sú najjednoduchšie na pestovanie. Tieto kríky uprednostňujú plné slnko, ale znesú aj trochu tieňa a svoje bobule bohaté na vitamín C budú rozdávať ešte mnoho rokov. Používajte ich do koláčov, džemov alebo osviežujúcich cordiálov.

Červené a biele ríbezle sa pestujú podobne ako egreše a je užitočné myslieť na ne takmer ako na tú istú rastlinu. Tieto kríky tiež uprednostňujú slnko, ale výborne zvládajú aj čiastočný tieň. Na rozdiel od čiernych ríbezlí sa dajú pestovať ako kordóny (jednotlivé stonky), ako štandardy – a dobre rastú aj v nádobách, takže sú ideálnou voľbou do menších záhrad. Biele ríbezle majú sladšiu chuť ako červené ríbezle, ktoré sú ideálne na varenie, výrobu džemov a želé a na vylepšenie takmer každého dezertu.

 

Ako zbierať ríbezle – Ríbezle pestovanie

Hneď ako sa začnú tvoriť bobule, prikryte kríky sieťkou, aby sa na ne nedostali vtáky, alebo – ak pestujete veľa ovocia – zvážte možnosť postaviť klietku na ovocie, aby ste mali všetky svoje cenné úrody v bezpečí.

Zbierajte ich, keď získajú svoju konečnú farbu. Ríbezle sú zoskupené v strapcoch nazývaných „strigs“. Môžete odtrhnúť jednotlivé ríbezle, ale oveľa jednoduchšie je odtrhnúť alebo odrezať celý strap na jeden záťah. Najjednoduchší spôsob, ako bobule oddeliť od stopky, je rozčesať ich takto vidličkou – je to oveľa jednoduchšie!

Ako skladovať ríbezle

Ríbezle sú vzácne klenoty, ktoré dlho nevydržia. V chladničke vydržia niekoľko dní, ale ako všetky bobuľové ovocie, spotrebujte ich čo najskôr. Jedným z naozajstných plusov ríbezlí je, že sa dajú ľahko zamraziť.

BYSTROSŤ A MÚDROSŤ

Ríbezle sú nielen chutné, ale vďaka vysokému obsahu živín posilňujú zdravie. Koncentrácia vitamínu C môže dosahovať až 250 miligramov na 100 gramov šťavy, a to aj po 6 mesiacoch skladovania!

Najlepšie stále rodiace jahody – 11 odrôd

Pivo na vlasy: Tu je návod, ako používať pivo na dosiahnutie zdravých, jemných a lesklých vlasov

 

ŠKODCI/CHOROBY – Ríbezle pestovanie

Vošky: Skautské výsadby na napadnutie. Použite sprej s mydlovou vodou alebo neemový olej. Monitorujte včas, aby ste predišli zamoreniu. Používajte insekticídne mydlo a neemové oleje. Dobre nastriekajte.

Múčnatka: Prerezávanie a rozmiestnenie rastlín, ktoré môže pomôcť zlepšiť cirkuláciu vzduchu a znížiť vlhkosť. Postreky sú najpotrebnejšie počas vlhkého alebo vlhkého počasia na jar. Aplikujte, keď sú viditeľné prvé príznaky múčnatky a podľa potreby opakujte.

Roztoče: Zavedenie dravých roztočov môže pomôcť. Vyhnite sa používaniu pesticídov, ktoré zabijú aj užitočný hmyz. Vyhnite sa nadmernému dusíku, ktorý môže viesť k vyššej populácii roztočov.

Japonské chrobáky: Odstráňte chrobáky ručne a vložte ich do mydlovej vody. Vyberajte večer a skoro ráno. Dospelí jedinci sa vo všeobecnosti dajú ľahko kontrolovať postrekmi na listy, ak sa chytia skoro.

Stupnica San Jose: Predtým, ako sa na jar objaví nový rast, odrežte všetky napadnuté palice. Napadnuté palice zničte alebo vyhoďte do koša (nie do kompostu). Aplikácia spiacich olejov môže tiež pomôcť znížiť zamorenie.

Vijačka ríbezľová: Ošetrujte v júni pred vniknutím lariev do stoniek a v prítomnosti dospelých jedincov. Bt produkty sú účinné len na larvy.

White Pine Blister Rust: Rastú odolné (imúnne) odrody vždy, keď je to možné. Overte si u dodávateľa škôlky hodnotenie odolnosti odrôd.

Škvrnitosť listov a škvrnitosť listov Septoria: Zlepšite cirkuláciu vzduchu, aby sa zabezpečilo, že listy dostatočne vyschnú trelážou a orezaním mŕtvych alebo slabých palíc. Vyhnite sa hornému zavlažovaniu a zavlažujte iba ráno. Odstráňte alebo zakryte opadané lístie. Aplikujte fungicídy pred kvitnutím, po páde okvetných lístkov a po zbere.

Botrytída a hniloba plodov: Vyberte si miesto na výsadbu, ktoré má dobrú cirkuláciu vzduchu a pravidelne odrezávajte slabé palice, aby palice dostatočne vyschli. Usilovne odburiňujte rastliny, aby ste zvýšili prúdenie vzduchu a zbierajte ovocie skôr, ako prezrejú a splesnivie. Fungicídy aplikujte počas kvitnutia rastliny a v prípade potreby znova počas zberu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button