OmaľovánkyOMAĽOVÁNKY A KRESLENIE

Omaľovánka klokan 10 krásnych omaľovaniek klokana

Omaľovánka klokan je vačkovec z čeľade makropodovité (macropoda, čo znamená „veľká noha“). V bežnom používaní sa tento termín používa na označenie najväčšieho druhu z tejto čeľade, klokana červeného, ako aj klokana antilopského. Omaľovánka klokan klokana východného sivého a klokana západného sivého. Klokany pochádzajú z Austrálie a Novej Guiney. Austrálska vláda odhaduje, že v roku 2019 žilo v Austrálii 42,8 milióna klokanov v oblastiach s komerčným zberom, čo je menej ako 53,2 milióna v roku 2013.

 

Omaľovánka klokan

 

Omaľovánka klokan Omaľovánka klokan

 

Rovnako ako termíny „wallaroo“ a „wallaby“, aj „klokan“ označuje parafyletickú skupinu druhov. Všetky tri sa vzťahujú na príslušníkov tej istej taxonomickej čeľade, Macropodidae, a rozlišujú sa podľa veľkosti. Najväčšie druhy čeľade sa nazývajú „klokany“ a najmenšie sa všeobecne nazývajú „valábiky“. Termín Omaľovánka klokan sa vzťahuje na druhy strednej veľkosti. Mastné vlasy : 5 domácich liekov. Existujú aj stromové klokany, ďalší druh makropodov, ktoré obývajú tropické dažďové pralesy Novej Guiney, ďaleký severovýchodný Queensland a niektoré ostrovy v tejto oblasti. Tento druh klokanov žije v horných vetvách stromov. Všeobecná predstava o relatívnej veľkosti týchto neformálnych termínov by mohla byť nasledovná:

 

Kreslený klokan

 

Kreslený klokan Kreslený klokan Kreslený klokan

 

  • wallaby: dĺžka hlavy a tela 45 – 105 cm a dĺžka chvosta 33 – 75 cm; wallaby trpasličí (najmenší zo všetkých známych druhov makropodov) je dlhý 46 cm a váži 1,6 kg.
  • Stromové klokany: od Lumholtzovho stromového klokana: dĺžka tela a hlavy 48 – 65 cm, dĺžka chvosta 60 – 74 cm, hmotnosť 7,2 kg u samcov a 5,9 kg u samíc; až po stromového klokana grizzleho: dĺžka 75 – 90 cm a hmotnosť 8 – 15 kg;
  • wallaroo: čierny wallaroo (najmenší z týchto dvoch druhov) s dĺžkou chvosta 60-70 cm a hmotnosťou 19-22 kg u samcov a 13 kg u samíc;
  • klokany: veľký samec môže byť vysoký 2 m a vážiť 90 kg.
  • Mikuláš omaľovánka: 30 omaľovaniek Mikuláša

 

Vymaľuj si klokana

 

Vymaľuj si klokana Vymaľuj si klokana

 

Klokany majú veľké, silné zadné nohy, veľké chodidlá prispôsobené na skákanie, dlhý svalnatý chvost na udržanie rovnováhy a malú hlavu. Podobne ako väčšina vačkovcov majú aj samice Omaľovánka klokan vak nazývaný marsupium, v ktorom mláďatá dokončujú postnatálny vývoj.

Kvôli svojim pastevným návykom si klokan vyvinul špecializované zuby, ktoré sú medzi cicavcami zriedkavé. Jeho rezáky dokážu orezávať trávu tesne pri zemi a stoličky trávu rozsekávajú a rozomieľajú. Keďže obe strany dolnej čeľuste nie sú spojené alebo zrastené. Dolné rezáky sú ďalej od seba, čo klokanovi umožňuje širší skus. Kremelina v tráve je abrazívna, takže stoličky klokana sa brúsia a v ústach sa vlastne posúvajú dopredu, kým nakoniec vypadnú a nahradia ich nové zuby, ktoré rastú vzadu. Tento proces sa nazýva polyfodoncia a spomedzi ostatných cicavcov sa vyskytuje len u slonov a kapustňákov. Coloring Pages Kitty: 13 Free Colorings Book

 

Omaľovánka klokan na vytlačenie

 

Omaľovánka klokan na vytlačenie

 

Veľké klokany sa oveľa lepšie ako menšie makropódy prispôsobili vyklčovaniu pôdy pre pastierske poľnohospodárstvo a zmenám biotopov. Ktoré do austrálskej krajiny priniesol človek. Mnohé z menších druhov sú vzácne a ohrozené, zatiaľ čo kengury sú pomerne hojné. Omaľovánka klokan je symbolom Austrálie. Objavuje sa na austrálskom štátnom znaku a na niektorých menách. Používa sa ako logo niektorých najznámejších austrálskych organizácií, napríklad Qantas, a ako okrúhly znak Kráľovského austrálskeho letectva. Omaľovánka auto – 50+ Omaľovánky auto. 

 

Voľne žijúce klokany sa strieľajú pre mäso, kožu a na ochranu pasienkov. klokanie mäso má v porovnaní s tradičným mäsom vnímané zdravotné výhody pre ľudskú spotrebu vďaka nízkemu obsahu tuku na klokanoch.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button