OMAĽOVÁNKY A KRESLENIEZaujímavosti

Najznámejší maliari na svete – top 10

Najznámejší maliari sa opýtalo mnohých z tisícov milovníkov umenia, ktorí sa zúčastnili na našich podujatiach alebo si vyskúšali so streamovanou triedou vo svojich domovoch: „Kto je váš obľúbený umelec?“. Na umení je krásne to, že je subjektívne, takže niekto môže milovať Monu Lisu, zatiaľ čo môže byť zmätený pri Magrittovej fajke. Alebo sa môže nudiť pri pokrivenom úsmeve Mony Lisy, zatiaľ čo otázky, ktoré kladie Magritte, môžu byť presvedčivé. Kto je podľa vás najslávnejší umelec všetkých čias? Súhlasíte s naším zoznamom?

 

Najznámejší maliari na svete 1. Leonardo da Vinci (1452 – 1519)

 

Najznámejší maliari na svete 1. Leonardo da Vinci (1452 - 1519)

 

Leonardo da Vinci, pravdepodobne najvýznamnejší renesančný umelec, je všeobecne uznávaný ako najslávnejší umelec všetkých čias. Koniec koncov je to génius, ktorý stojí za ikonickým maliarskym dielom Mona Lisa. Obraz bol namaľovaný niekedy v rokoch 1503 až 1519, keď Leonardo žil vo Florencii, a v súčasnosti visí v parížskom múzeu Louvre, kde zostal pútnickým objektom aj v 21. storočí. Záhadný úsmev sediacej a jej nedokázaná identita spôsobili, že obraz je zdrojom neustáleho skúmania a fascinácie. Da Vinci vytvoril aj pozadie s leteckými pohľadmi a nádhernou krajinou, ale tlmené od žiarivej svetlosti tváre a rúk subjektu. Technika, ktorú da Vinci použil pri realizácii obrazu, nezanechala žiadne viditeľné stopy po štetci, čo vraj každého majstra maliara zneistí. Je to skutočne majstrovské dielo.

 

Mona Lisa je olejomaľba, ktorej povrch tvorí doska z bavlneného dreva. Je nezvyčajná v tom, že väčšina obrazov sa objednáva ako olej na plátne, ale bavlníková doska je súčasťou toho, čo obrazu pripisuje slávu. Vzhľadom na médium použité na obraz prežila Mona Lisa šesť storočí bez toho, aby bola niekedy reštaurovaná – vlastnosť veľmi nezvyčajná, ak vezmeme do úvahy časové obdobie vzniku diela.

 

Medzi jeho slávne diela patria aj Posledná večera a Dáma s erbom. Posledná večera je najreprodukovanejšou náboženskou maľbou všetkých čias a jeho kresba Vitruviánskeho muža sa tiež považuje za kultúrnu ikonu.

Ani v súčasnosti nie sú jeho diela úplne pochopené a stále slúži ako inšpirácia pre mnohých a mnohých začínajúcich umelcov.

 

Okrem maľovania, hoci nemal formálne akademické vzdelanie, bol da Vinci aj vedcom a vynálezcom a vytvoril množstvo kresieb ľudského tela a mnohých moderných technológií, ktoré sa dnes vo svete vyskytujú. Leonardove maľby a prípravné kresby spolu s jeho zápisníkmi, ktoré obsahujú náčrty, vedecké schémy a jeho myšlienky o podstate maľby, tvoria prínos pre neskoršie generácie umelcov.

 

Najznámejší maliari 2. Vincent Van Gogh (1853 – 1890)

 

Najznámejší maliari 2. Vincent Van Gogh (1853 - 1890)

 

Vincent Willem van Gogh bol holandský postimpresionistický maliar, ktorý patrí medzi najznámejšie a najvplyvnejšie osobnosti v dejinách západného umenia. Za niečo vyše desať rokov vytvoril približne 2 100 diel vrátane približne 860 olejomalieb, z ktorých väčšina pochádza z posledných dvoch rokov jeho života. Zahŕňajú krajiny, zátišia, portréty a autoportréty a vyznačujú sa výraznými farbami a dramatickou, impulzívnou a expresívnou prácou štetca, ktorá prispela k základom moderného umenia. Medzi jeho obrazy patria: Hviezdna noc, Nočná kaviarenská terasa, Slnečnice, Autoportrét a mnohé ďalšie.

 

Hviezdnu noc namaľoval v roku 1889 počas svojho pobytu v ústave Saint-Paul-de-Mausole pri Saint-Rémy-de-Provence. Na obraze dominuje modrá farba, ktorá sa prelína s kopcami na oblohe. Malá dedinka leží na podklade obrazu v hnedých, sivých a modrých farbách. Aj keď je každá budova jasne načrtnutá čiernou farbou, žltá a biela farba hviezd a mesiaca vystupujú na oblohe a priťahujú oči. Sú veľkým pútnikom pozornosti na obraze.

 

Hviezdna noc je jedným z najuznávanejších umeleckých diel na svete. Je tiež úplne všade. Možno ho vidieť na káve, hrnčekoch, tričkách, uterákoch, magnetkách atď. Úprimne povedané, niekedy sa zdá, že sláva obrazu presiahla slávu jeho tvorcu. Je to veľkolepé umelecké dielo. To, že Hviezdna noc rezonuje u toľkých ľudí, svedčí o tom, že jej krása je nadčasová a univerzálna.

 

Nebol komerčne úspešný a jeho samovražda vo veku 37 rokov prišla po rokoch duševnej choroby, depresií a chudoby. Meno van Gogha bolo v čase jeho samovraždy prakticky neznáme: počas jeho života o ňom vyšiel len jeden článok. V priebehu jedného storočia sa však van Gogh stal azda najuznávanejším maliarom všetkých čias. Bezprecedentné ceny, ktoré jeho diela dosiahli na aukciách, a pozornosť venovaná škandálom s falzifikátmi len zvýšili van Goghovo postavenie v predstavách verejnosti.

 

3. Pablo Picasso (1881 – 1973) – Najznámejší maliari na svete

 

Pablo Picasso (1881 - 1973) - Najznámejší maliari na svete

 

Pablo Ruiz Picasso bol španielsky maliar, sochár, grafik, keramik a divadelný dizajnér, ktorý väčšinu svojho dospelého života strávil vo Francúzsku. Syn akademického maliara Josého Ruiza Blanca začal kresliť už v ranom veku. V roku 1895 sa rodina presťahovala do Barcelony a Picasso tam študoval na akadémii výtvarných umení La Lonja. Je považovaný za jedného z najvplyvnejších umelcov 20. storočia, je známy ako spoluzakladateľ kubistického hnutia, vynálezca konštruovanej sochy, spoluvynálezca koláže a širokej škály štýlov, ktoré pomáhal rozvíjať a skúmať.

 

Jeho štýl sa vyvíjal od modrého obdobia cez obdobie ruží až po kľúčové dielo Les Demoiselles d’Avignon (1907) a následný vývoj kubizmu. Picassova spolupráca na baletných a divadelných predstaveniach sa začala v roku 1916. Krátko nato sa jeho tvorba začala vyznačovať neoklasicizmom a obnoveným záujmom o kresbu a figurálne zobrazenie. Počas svojho dlhého života bol mimoriadne plodný. Celkový počet jeho diel sa odhaduje na 50 000, z toho 1 885 malieb, 1 228 sôch, 2 880 keramík, približne 12 000 kresieb, mnoho tisíc grafík a množstvo tapisérií a kobercov.

 

Médium, v ktorom Picasso vytvoril svoj najvýznamnejší príspevok, bola maľba. Vo svojich obrazoch Picasso používal farbu ako výrazový prvok, ale pri vytváraní formy a priestoru sa spoliehal skôr na kresbu než na jemnosť farby.

 

Medzi jeho najznámejšie diela patria protokubistické Les Demoiselles d’Avignon (1907) a Guernica (1937), dramatické zobrazenie bombardovania Guerniky nemeckým a talianskym letectvom počas španielskej občianskej vojny.

 

Picasso dosiahol všeobecnú slávu a obrovské bohatstvo vďaka svojim revolučným umeleckým úspechom a stal sa jednou z najznámejších osobností umenia 20. storočia. Najznámejší maliari.

 

V roku 1961 sa umelec oženil s Jacqueline Roqueovou a presťahovali sa do Mougins. Tam Picasso pokračoval vo svojej plodnej tvorbe v oblasti maľby, kresby, grafiky, keramiky a sochárstva až do svojej smrti 8. apríla 1973.

 

4. Claude Monet (1840 – 1926)

 

Claude Monet (1840 - 1926)

Oscar-Claude Monet bol francúzsky maliar a zakladateľ francúzskeho impresionistického maliarstva. Keď mal Claude, najstarší syn obchodníka s potravinami Adolpha Moneta, päť rokov, rodina sa presťahovala na pobrežie Normandie neďaleko mesta Le Havre, kde jeho otec prevzal vedenie prosperujúceho rodinného obchodu s loďami a potravinami.

Táto udalosť má viac než len životopisný význam, pretože práve Monetovo detstvo strávené na plážach a dôverné poznanie mora a rýchlo sa meniaceho normandského počasia sa jedného dňa stali základom jeho sviežeho videnia prírody. Vo veku 15 rokov sa Monet preslávil svojimi uhľovými karikatúrami rôznych obyvateľov Le Havru. Diela, ktoré predával za 10 až 20 frankov za kus, podpisoval „O. Monet“ (jeho krstné meno je Oscar, druhé meno je Claude).

 

V roku 1861, vo veku dvadsať rokov, bol Monet povolaný do prvého pluku africkej ľahkej kavalérie. Jeho otec, napriek tomu, že mal prostriedky, odmietol kúpiť oslobodenie od odvodu vo výške 2 500 frankov, keď sa Monet odmietol vzdať maľovania. Monet slúžil jeden rok v Alžírsku, kým sa nenakazil týfusom; jeho teta ho potom stiahla z armády pod podmienkou, že absolvuje formálny kurz umenia. Hoci sa z jeho pobytu v Alžírsku nezachovali žiadne diela, Monet neskôr uvažoval, že „dojmy zo svetla a farieb, ktoré som tam získal… obsahovali zárodok mojich budúcich výskumov“. Najznámejší maliari.

 

Bol najdôslednejším a najplodnejším praktikom impresionistickej filozofie vyjadrovania svojich vnemov pred prírodou, najmä pokiaľ ide o plenérovú krajinomaľbu (maľovanie v exteriéri). Termín „impresionizmus“ je odvodený od názvu jeho obrazu Impression (Impresia, východ slnka), ktorý bol vystavený v roku 1874 na prvej z nezávislých výstav, ktoré Monet a jeho spolupracovníci usporiadali ako alternatívu k Parížskemu salónu.

 

Monetova ambícia zdokumentovať francúzsky vidiek ho viedla k tomu, že si osvojil metódu maľovania tej istej scény mnohokrát, aby zachytil zmenu svetla a striedanie ročných období. Tento cieľ sledoval počas svojej dlhej maliarskej kariéry.

 

Od roku 1883 žil Monet v Giverny, kde si kúpil dom a pozemok a začal s rozsiahlym krajinárskym projektom, ktorého súčasťou boli aj ľaliové jazierka, ktoré sa stali námetom jeho najznámejších diel. Lekná začal maľovať v roku 1899, najprv vo vertikálnych pohľadoch s japonským mostom ako ústredným prvkom a neskôr v sérii veľkorozmerných obrazov, ktoré ho mali nepretržite zamestnávať počas nasledujúcich 20 rokov jeho života.

 

Monet zomrel na pľúcnu chorobu 5. decembra 1926 vo veku 86 rokov. Podľa jeho želania mal malý a jednoduchý pohreb.

 

5. Johannes Vermeer (1632 – 1675) Najznámejší maliari na svete

 

Johannes Vermeer (1632 - 1675) Najznámejší maliari na svete

 

Johannes Vermeer bol holandský maliar obdobia baroka, ktorý sa špecializoval na domáce interiérové scény zo života strednej triedy. Najznámejší maliari. Medzi jeho najznámejšie diela patria Dievča s perlovou náušnicou, Dojka a Pohľad na Delft. Počas svojho života bol stredne úspešným provinčným žánrovým maliarom, uznávaným v Delfte a Haagu. Napriek tomu vytvoril pomerne málo obrazov a zrejme nebol bohatý, pretože po smrti zanechal manželku a deti zadlžené.

 

Vermeer pracoval pomaly a veľmi starostlivo a často používal veľmi drahé pigmenty. Preslávil sa najmä majstrovským spracovaním a využívaním svetla vo svojich dielach.

 

„Takmer všetky jeho obrazy,“ napísal Hans Koningsberger, „sa zjavne odohrávajú v dvoch malých miestnostiach v jeho dome v Delfte; zobrazujú ten istý nábytok a dekorácie v rôznom usporiadaní a často zobrazujú tých istých ľudí, väčšinou ženy.“

 

Od konca päťdesiatych rokov 16. storočia a v priebehu približne jedného desaťročia, čo je vzhľadom na obrovskú reputáciu pozoruhodne krátke obdobie produktivity, vytvoril Vermeer mnohé zo svojich najlepších obrazov, väčšinou interiérové scény. Žiadny iný súčasný holandský umelec nevytvoril scény s takou sviežosťou alebo čistotou farieb a žiadne iné maliarske dielo nebolo naplnené porovnateľným zmyslom pre nadčasovosť a ľudskú dôstojnosť.

 

Jeho skromná sláva ustúpila po jeho smrti do zabudnutia. V hlavnej pramennej knihe Arnolda Houbrakena o holandskom maliarstve 17. storočia (Veľké divadlo holandských maliarov a umelkýň) sa o ňom takmer vôbec nehovorí, a tak bol takmer dve storočia vynechávaný z ďalších prehľadov holandského umenia. V 19. storočí Vermeera znovu objavili Gustav Friedrich Waagen a Théophile Thoré-Bürger, ktorí publikovali esej, v ktorej mu pripisujú 66 obrazov, hoci dnes sa mu všeobecne pripisuje len 34. Odvtedy Vermeerova povesť vzrástla a v súčasnosti je uznávaný ako jeden z najväčších maliarov holandského zlatého veku.

 

Podobne ako iní významní umelci holandského zlatého veku, napríklad Frans Hals a Rembrandt, Vermeer nikdy neodišiel do zahraničia. Rovnako ako Rembrandt bol vášnivým zberateľom a obchodníkom s umením.

 

6. Edvard Munch (1863 – 1944)

 

Edvard Munch (1863 - 1944)

 

Edvard Munch bol nórsky maliar. Jeho najznámejšie dielo Výkrik je pravdepodobne jedným z najuznávanejších obrazov všetkých čias, a to vďaka ikonickému vyvolaniu pocitov úzkosti a strachu. Niektorí dokonca zašli tak ďaleko, že obraz nazvali Mona Lisa úzkosti.

 

Jeho detstvo bolo poznačené chorobami, smútkom a strachom, že zdedí duševnú poruchu, ktorá sa vyskytovala v rodine. Munch študoval na Kráľovskej škole umenia a dizajnu v Kristianii (dnešné Oslo) a začal žiť bohémskym životom pod vplyvom nihilistu Hansa Jægera, ktorý ho nabádal. Najznámejší maliari aby maľoval svoje vlastné emocionálne a psychické rozpoloženie („maľba duše“). Z toho vznikol jeho osobitý štýl.

 

Cestovanie prinieslo nové vplyvy a východiská. V Paríži sa veľa naučil od Paula Gauguina, Vincenta van Gogha a Henriho de Toulouse-Lautreca, najmä od ich používania farieb. V Berlíne sa zoznámil so švédskym dramatikom Augustom Strindbergom, ktorého namaľoval, keď sa pustil do svojho hlavného kánonu Vlys života, zobrazujúceho sériu hlboko precítených tém, ako je láska, úzkosť, žiarlivosť a zrada, nasiaknutých atmosférou.

Výkrik bol koncipovaný v Kristiánii. Podľa Muncha bol na prechádzke pri západe slnka, keď „počul obrovský, nekonečný výkrik prírody“. Agonizovaná tvár na obraze sa všeobecne stotožňuje s úzkostou moderného človeka. V rokoch 1893 až 1910 vytvoril dve maľované verzie a dve pastelové, ako aj niekoľko grafík. Jeden z pastelov nakoniec dosiahol štvrtú najvyššiu nominálnu cenu zaplatenú za obraz na aukcii.

 

Ako rástla jeho sláva a bohatstvo, jeho citový stav zostával neistý. Krátko uvažoval o manželstve, ale nedokázal sa viazať. Zlom v roku 1908 ho prinútil vzdať sa ťažkého pitia a povzbudilo ho rastúce uznanie obyvateľov Kristiánie a vystavovanie v mestských múzeách. Najznámejší maliari. Neskoršie roky strávil prácou v pokoji a súkromí. Hoci jeho diela boli v nacistickom Nemecku zakázané, väčšina z nich prežila druhú svetovú vojnu, čo mu zabezpečilo dedičstvo. Mnohé zdroje sa zhodujú v tom, že Munchovo dielo je začiatkom expresionistického hnutia, ktoré sa rozšírilo po Nemecku a ďalej do iných častí sveta. Výkrik je veľmi často vnímaný ako ikona moderného umenia, Mona Lisa pre našu dobu.

 

 

7. Salvador Dalí (1904 – 1989)  – Najznámejší maliari na svete

 

Salvador Dalí (1904 - 1989)  - Najznámejší maliari na svete

Salvador Dalí bol španielsky surrealistický umelec známy svojou technickou zručnosťou, precíznym kresliarskym umením a pozoruhodnými a bizarnými obrazmi vo svojich dielach.

 

Dalí sa narodil v katalánskom meste Figueres a formálne vzdelanie v oblasti výtvarného umenia získal v Madride. Od mladosti bol ovplyvnený impresionizmom a renesančnými majstrami, čoraz viac ho však priťahoval kubizmus a avantgardné hnutia. Koncom 20. rokov sa priblížil k surrealizmu, v roku 1929 sa stal členom surrealistickej skupiny a čoskoro sa stal jedným z jej popredných predstaviteľov. V rokoch 1929 až 1937 vytvoril obrazy, vďaka ktorým sa stal najznámejším surrealistickým umelcom na svete.

Zobrazoval snový svet, v ktorom sú bežné predmety konfrontované, deformované alebo inak metamorfované bizarným a iracionálnym spôsobom. Dalí zobrazoval tieto predmety s dôkladnými. Až bolestne realistickými detailmi a zvyčajne ich umiestňoval do pochmúrnych. Slnkom zaliatych krajiniek, ktoré pripomínali jeho katalánsku domovinu. Azda najznámejším z týchto záhadných obrazov je obraz Perzistencia pamäti (1931), na ktorom v desivo pokojnej krajine odpočívajú bezvládne roztápajúce sa hodinky.

 

Dalí žil vo Francúzsku počas španielskej občianskej vojny (1936 až 1939) a v roku 1940 odišiel do Spojených štátov, kde dosiahol komerčný úspech. Do Španielska sa vrátil v roku 1948, kde oznámil svoj návrat ku katolíckej viere a rozvinul svoj štýl „nukleárneho mysticizmu“, založený na záujme o klasicizmus, mystiku a najnovšie vedecké poznatky.

 

Dalího umelecký repertoár zahŕňal maľbu, grafiku, film, sochárstvo, dizajn a fotografiu, niekedy v spolupráci s inými umelcami. Písal aj beletriu, poéziu, autobiografie, eseje a kritiky. Medzi hlavné témy jeho tvorby patria sny, podvedomie, sexualita, náboženstvo, veda a jeho najbližšie osobné vzťahy.

 

Na zdesenie tých, ktorí si jeho dielo veľmi vážili, a na podráždenie jeho kritikov, jeho excentrické a okázalé verejné správanie často priťahovalo viac pozornosti ako jeho umelecké diela. Najznámejší maliari. Kontroverzná bola aj jeho verejná podpora frankistického režimu, jeho komerčné aktivity a kvalita a autenticita niektorých jeho neskorých diel. Jeho život a dielo mali významný vplyv na ďalších surrealistov, pop art a súčasných umelcov. Jeho dielu sú venované dve významné múzeá: Dalího divadlo – múzeum vo Figueres v Španielsku a Múzeum Salvadora Dalího na Floride. Je po ňom pomenovaná púšť Salvadora Dalího v Bolívii a kráter Dalí na planéte Merkúr.

 

8. Andy Warhol (1928 – 1987)

Andy Warhol (1928 - 1987)

 

Andy Warhol bol americký výtvarník, filmový režisér a producent, ktorý bol vedúcou osobnosťou výtvarného hnutia známeho ako pop art. Jeho diela skúmajú vzťah medzi umeleckým vyjadrením. Reklamou a kultúrou celebrít, ktorá prekvitala v 60. rokoch 20. storočia, a zahŕňajú rôzne médiá vrátane maľby. Sieťotlače, fotografie, filmu a sochárstva. Medzi jeho najznámejšie diela patria sieťotlače Campbell’s Soup Cans (1962) a Marilyn Diptych (1962), experimentálny film Chelsea Girls (1966) a multimediálne podujatia známe ako Exploding Plastic Inevitable (1966 – 1967).

 

Warhol sa narodil ako Andrew Warhola v štvrti Oakland v Pittsburghu v Pensylvánii, Warholovi rodičia boli slovenskí prisťahovalci. Warhol sa spočiatku úspešne venoval kariére reklamného ilustrátora. Po vystavovaní svojich diel vo viacerých galériách koncom 50. rokov 20. storočia začal získavať uznanie ako vplyvný a kontroverzný umelec. Jeho newyorský ateliér The Factory sa stal známym miestom stretnutí. Kde sa stretávali významní intelektuáli, drag queens, dramatici, bohémski ľudia z ulice, hollywoodske celebrity a bohatí mecenáši.

 

Warhol bol priekopníkom vo vývoji procesu. Pri ktorom sa zväčšený fotografický obraz prenáša na hodvábnu sieť, ktorá sa potom umiestni na plátno a zo zadnej strany sa natrie farbou. Každá Warholova sieťotlač využívala túto techniku, ktorá mu umožnila vytvoriť sériu masových obrazov. Opakujúcich sa, ale s malými odchýlkami -, s ktorými začal v roku 1962. Tieto ikonické grafiky Andyho Warhola. Ktoré obsahujú také predmety ako plechovky Campbellovej polievky, dolárové bankovky, fľaše Coca-Coly a tváre celebrít. Možno chápať ako komentáre k banalite, drsnosti a dvojznačnosti americkej kultúry.

 

Dňa 3. júna 1968 radikálna feministická spisovateľka Valerie Solanasová zastrelila Warhola a Maria Amayu, umeleckého kritika a kurátora, vo Warholovom ateliéri. Amaya utrpel len ľahké zranenia a ešte v ten istý deň bol prepustený z nemocnice. Warhol bol pri útoku vážne zranený a sotva prežil. Najznámejší maliari. Do konca života trpel fyzickými následkami vrátane toho, že musel nosiť chirurgický korzet. Streľba mala hlboký vplyv na Warholov život a umenie.

 

Žil otvorene ako homosexuál ešte pred hnutím za oslobodenie homosexuálov. Po operácii žlčníka Warhol vo februári 1987 vo veku 58 rokov zomrel na srdcovú arytmiu. Múzeum Andyho Warhola v jeho rodnom meste Pittsburgh je najväčším múzeom v Spojených štátoch venovaným jednému umelcovi.

 

9. René François Ghislain Magritte (1898 – 1967) – Najznámejší maliari na svete

 

René François Ghislain Magritte (1898 - 1967) - Najznámejší maliari na svete

 

René Magritte bol belgický umelec narodený v Belgicku, ktorý bol známy svojou prácou so surrealizmom, ako aj svojimi obrazmi, ktoré viedli k zamysleniu. Po absolvovaní umeleckej školy v Bruseli pracoval v komerčnej reklame, aby sa uživil, zatiaľ čo experimentoval s maľbou.

V 20. rokoch 20. storočia začal maľovať v surrealistickom štýle a stal sa známym svojimi vtipnými obrazmi a používaním jednoduchej grafiky a každodenných predmetov. Pričom známym veciam dával nové významy. Vďaka popularite, ktorá časom rástla. Magritte mohol venovať svojmu umeniu na plný úväzok a bol oslavovaný na viacerých medzinárodných výstavách. Počas svojho života experimentoval s mnohými štýlmi a formami a mal hlavný vplyv na hnutie pop artu. Programy na kreslenie zadarmo Top 11 najlepších

 

Umiestnením známych, všedných predmetov, ako sú buřinky. Fajky a kamene, do nezvyčajných kontextov a juxtapozícií Magritte vyvolával témy tajomstva a šialenstva, aby spochybnil predpoklady ľudského vnímania. S ranými dielami ako Stratený žokej a Ohrozený vrah sa Magritte rýchlo stal jedným z najvýznamnejších belgických umelcov a ocitol sa v centre rodiaceho sa surrealistického hnutia. Keď však jeho prvá samostatná výstava v roku 1927 v Galérii le Centaure nebola prijatá. Skľúčený Magritte opustil svoju vlasť a odišiel do Francúzska.

 

Presťahoval sa do Paríža, aby bol bližšie k francúzskej surrealistickej skupine. Tri roky strávené v tomto meste boli najplodnejšie v jeho živote. Najznámejší maliari. Surrealizmus, hnutie vedené André Bretonom, sa snažil oslobodiť myseľ tým, že vyvrátil racionálne myslenie a dal voľný priebeh nevedomiu. Signifikantnou udalosťou Magrittovho pobytu v Paríži boli jeho slovné maľby. V ktorých sa snažil skúmať vzťah medzi textom a obrazom. Pričom často rozbíjal zaužívané spojenia medzi nimi. Magritte v tomto období skúmal aj iné médiá. Nakrútil sériu krátkych filmov. V ktorých účinkovala jeho manželka Georgette, a experimentoval aj so sochárstvom.

 

Napriek tomu, že mu v roku 1963 diagnostikovali rakovinu pankreasu, Magritte mohol v roku 1965 odcestovať do New Yorku na retrospektívu svojho diela v Múzeu moderného umenia. Po dlhšej chorobe Magritte 15. augusta 1967 vo veku 68 rokov zomrel. Jeho dielo malo zásadný vplyv na popových umelcov, ako bol Andy Warhol, a odvtedy bolo oslavované na nespočetných výstavách po celom svete. V roku 2009 bolo v Bruseli otvorené Magrittovo múzeum.

 

10. Henri Matisse (1869 – 1954)

 

Henri Matisse (1869 - 1954)

 

Henri Émile Benoît Matisse bol francúzsky výtvarník, známy používaním farieb a plynulou a originálnou kresbou. Bol kresliarom, grafikom a sochárom, ale známy je predovšetkým ako maliar. Matisse je spolu s Pablom Picassom všeobecne považovaný za jedného z umelcov, ktorí najlepšie pomohli definovať revolučný vývoj vo výtvarnom umení v prvých desaťročiach dvadsiateho storočia a sú zodpovední za významný rozvoj maliarstva a sochárstva.

 

Prvýkrát začal maľovať v roku 1889 po tom, ako mu matka priniesla výtvarné potreby počas rekonvalescencie po záchvate slepého čreva. Objavil „akýsi raj“, ako to neskôr opísal, a rozhodol sa stať umelcom, čím hlboko sklamal svojho otca. v roku 1891 študoval umenie v Paríži na Julianskej akadémii. Spočiatku maľoval zátišia a krajiny v tradičnom štýle, v ktorom dosiahol primeranú zručnosť. Zimné pneumatiky – Rady nad zlato pri kupovaní

 

Prelom v jeho umeleckej tvorbe nastal počas letných mesiacov v rokoch 1904 a 1905. Keď ho jasné slnečné svetlo južného Francúzska inšpirovalo k tvorbe opticky dynamických diel s jasnými. Navzájom sa zrážajúcimi farbami, ktoré viedli k tomu, že sa mu spolu s umelcami ako André Derain a Maurice de Vlaminck posmievali prívlastkom fauves (divé zvieratá). Diela z tohto obdobia, známe ako fauvizmus. Ho nasmerovali na cestu, ktorú sám opísal ako „konštrukciu farebných plôch“. Tento prístup zostal ústredným v rôznych etapách Matissovej tvorby. Hoci väčšina jeho prác – či už kresba tušom s plynulou arabeskovou líniou alebo maľba s plochými plochami nemodulovanej farby – vyzerá, akoby mohla byť vykonaná s ľahkosťou, Matisse upozorňoval, že tento efekt je len „zdanlivá jednoduchosť“. V skutočnosti sa náročne snažil dosiahnuť „umenie rovnováhy, čistoty a pokoja“, o ktorom sníval.

 

V posledných rokoch svojho života bol skôr samotárskym mužom, ktorý žil oddelene od svojej manželky a ktorého dospelé deti boli roztrúsené. Po roku 1941, keď podstúpil operáciu črevnej poruchy. Bol väčšinu času pripútaný na lôžko; po roku 1950 trpel astmou a srdcovými ťažkosťami. Žil vo veľkom ateliéri v starom hoteli Regina v Cimiez s výhľadom na Nice. Kde sa oňho starala verná Ruska, ktorá bola začiatkom 30. rokov jednou z jeho modeliek.

Často musel pracovať na svojich nástenných projektoch z postele v ateliéri pomocou pastelky pripevnenej na dlhej tyči. Na jeho posledných výsledkoch však nie sú žiadne známky slabnúcej tvorivej energie ani smútku. Práve naopak, tieto diela patria k najodvážnejším, najdokonalejším a najspokojnejším optimistickým dielam celej jeho kariéry. Najznámejší maliari. Jeho majstrovstvo expresívneho jazyka farieb a kresby, ktoré sa prejavilo v diele trvajúcom viac ako polstoročie, mu prinieslo uznanie ako vedúcej osobnosti moderného umenia.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button