Koľko mame oceánov – Poznáte ich všetky?
Koľko mame oceánov? Koľko je oceánov? V závislosti od zdroja môžete dostať rôzne odpovede. Mnohé krajiny a oceánografi odpovedajú, že štyri, a to len na základe Atlantického, Tichého, Arktického a Indického oceánu.
Obsah článku:
Koľko mame oceánov
Mnohé krajiny a odborníci na oceánografiu sa zdráhajú uznať Južný oceán za skutočný oceán. Naopak mnohé ďalšie krajiny dospeli k záveru, že na planéte je päť zreteľne oddelených oceánov. Existuje však len jedna vodná plocha. Svetový oceán pokrýva 71 % celého povrchu sveta. Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA) uznáva, že existuje len jeden Svetový oceán.
Hoci sa považuje za jednu vodnú plochu, existuje päť rôznych oblastí, na ktoré sa delí. Každý z týchto oceánov má svoje vlastné jedinečné názvy a prostredie.
Podľa niektorých štátov existuje päť rozdelených oceánskych povodí, medzi ktoré patria Atlantický, Tichý, Arktický, Indický a Severný ľadový oceán, predtým známy ako Antarktída. V týchto piatich oceánoch sa nachádza 97 % vody na našej planéte.
V našich oceánoch majú svoj domov rôzne druhy živočíchov a rastlín. Každý oceán má jedinečný ekosystém, ktorý určuje, aké morské živočíchy môžu v jednotlivých oblastiach žiť.
Aj napriek rozsiahlemu výskumu zameranému na pokrok v oblasti oceánov zostáva 80 % svetového oceánu nepreskúmaných.
Severný ľadový oceán
Najmenší z piatich oceánov, Severný ľadový oceán, zaberá viac ako 9656064 km2, pričom pobrežie dosahuje takmer 30 000 km. Severný ľadový oceán má maximálnu hĺbku 18 456 metrov a je najplytší z piatich oceánov.
Arktída je najchladnejším z piatich oceánov a celoročne v nej panujú mrazivé teploty, pričom väčšina vody je celý rok pokrytá ľadom.
Počas zimy sa v tejto oblasti vyskytujú dlhšie obdobia tmy. Naopak, v letných mesiacoch je dlhšie obdobie denného svetla.
K susedom tohto oceánu patri Aljaška. Severný ľadový oceán sa spája aj s Kanadou, Islandom, Grónskom, Nórskom a Ruskom.
Flóra v Severnom ľadovom oceáne je vo všeobecnosti vzácna. Vo vode sa však nachádza značné množstvo fytoplanktónu.
V dôsledku mrazivých teplôt sa v Arktíde vyskytuje len malý počet vodných živočíchov. Pásika pásavá a medúza Levia hriva sú dve z mála, ktoré majú v oceáne svoj domov.
Arktída sa nachádza severnejšie ako ostatné štyri oceány a na jej dne sa nachádzajú ložiská zemného plynu a ropy. Klimatické zmeny majú za následok extrémne trendy otepľovania v Arktíde. Len za posledných niekoľko rokov vedci zistili výrazný úbytok ľadovej pokrývky.
Atlantický oceán
Atlantický oceán s rozlohou viac ako 83685888 km2 je druhým najväčším z piatich oceánov a jeho priemerná hĺbka je 4 km.
Najhlbšou vodnou plochou je Milwaukee Deep v Portoriku. Priekopa má hĺbku viac ako 8 km .
Na severe obklopuje Atlantický oceán Severný ľadový oceán. Južný oceán leží na juhu. Indický oceán sa rozprestiera juhovýchodne od Atlantického oceánu a Tichý oceán sa nachádza na juhozápade.
Severný a južný okraj sa vzhľadom na svoju rozľahlosť vyznačujú rozdielnym podnebím. Rozdielne teploty z Atlantiku ovplyvňujú aj teploty pevniny v blízkych oblastiach. Najzaujímavejšie morské živočíchy
Teploty na Britských ostrovoch a v severozápadnej Európe sú výsledkom severoatlantického driftu a Golfského prúdu. Tie isté prúdy spôsobujú aj mimoriadne nízke teploty na Newfoundlande počas zimných mesiacov.
Na západe hraničí Atlantický oceán so Severnou Amerikou a Južnou Amerikou, zatiaľ čo Afrika a Ázia ležia na východe.
Atlantický oceán je domovom rôznych morských živočíchov, ako sú veľryby, morské korytnačky, tulene, morské levy, kapustňáky a delfíny.
Oceán však trpí opakovanými únikmi ropy a znečistením z blízkych priemyselných závodov, čo ohrozuje jeho obyvateľov.
Vďaka množstvu drahých kameňov a ropy, ktoré ležia na dne oceánu, Atlantik výrazne zlepšil ekonomiku krajín na jeho hraniciach.
Jeho arzenál dopĺňa komerčný rybolov, pričom medzi najvyhľadávanejšie ryby patria treska, makrela, treska jednoškvrnná a sleď.
Tichý oceán
Najväčším a najhlbším z piatich oceánov je Tichý oceán. Tento oceán zaberá viac ako 96 miliónov km2, čo predstavuje 33 % celého povrchu Zeme.
Challenger Deep v západnej časti severného Pacifiku je najhlbšou časťou oceánu, ktorá sa nachádza v známej Mariánskej priekope.
Koľko mame oceánov? Oceán sa rozprestiera od Kalifornie v Spojených štátoch po Čínu a na západnom pobreží hraničí aj s Austráliou a Južnou Amerikou. Najväčšie morské tvory – Top 10 najväčších
Voda v Tichom oceáne je teplejšia ako v Atlantickom oceáne.
V Tichom oceáne žijú rôzne druhy rýb, pričom medzi najrozšírenejšie patria tuniak, losos, chňapavec a sleď.
Okrem množstva rýb sa na dne oceánu nachádza zemný plyn, ropa a perly. Tichý oceán a jeho obyvatelia sa, žiaľ, stali obeťou nárastu znečistených riek.
Hnojivá, odpad z blízkych priemyselných závodov a odpadové vody znečisťujú rieky v krajinách východnej a juhovýchodnej Ázie. Vyliate vody z riek kontaminujú oceán v procese odtoku, čím sú ohrozené voľne žijúce živočíchy.
Indický oceán – Koľko mame oceánov
Indický oceán je tretím najväčším oceánom na Zemi, rozprestiera sa na ploche viac ako 69 štvorcových km. Priemerná hĺbka je viac ako 4 km , najhlbšou oblasťou je Diamantová hlbočina, ktorá je hlboká 9 km.
Oceán sa nachádza južne od Európy a Ázie. Na západe leží Afrika a na východe Austrália. Na juhu leží Antarktída a Južný oceán.
Vody Indického oceánu sú vo všeobecnosti teplé, čo vytvára vhodné prostredie pre nespočetné množstvo fytoplanktónu a rastlín.
Vďaka priaznivému prostrediu na rybolov sú tuniaky a krevety obľúbeným cieľom rybárov. Nadmerný rybolov však ohrozuje oceán, čo má vplyv na celkový morský život. Pivo na vlasy.
Okrem toho čoraz väčšie množstvo odpadu naďalej ohrozuje prirodzené ekosystémy v oceáne.
Južný/antarktický oceán
Južný oceán, ktorý sa predtým nazýval Antarktída, ako už jeho názov napovedá, leží najjužnejšie zo všetkých oceánov.
Južný oceán, ktorý sa považuje za štvrtý najväčší oceán, obklopuje Antarktídu a zahŕňa najjužnejšie oblasti Tichého, Atlantického a Indického oceánu.
Na dne oceánu žijú koraly, morské pavúky, huby a izopódy. Štúdie ukazujú, že na morskom dne sa nachádzajú ložiská plynu a ropy, zlata a iných vzácnych nerastov.
O opodstatnenosti Južného oceánu ako samostatného oceánu sa vedú vášnivé diskusie. Tento spor je spôsobený diskusiou o hraniciach oceánu.
Ktoré musia určiť a odsúhlasiť krajiny tvoriace Medzinárodnú hydrografickú organizáciu.
Vznikli spory, ale zatiaľ sa Južný oceán stále považuje za hlavný oceán.
Zhrnutie – Koľko mame oceánov
Hoci je to téma na diskusiu, odpoveď na otázku týkajúcu sa počtu oceánov závisí od vášho pohľadu.
Niektorí odborníci uznávajú samostatnosť každej z piatich samostatných vodných plôch s ich jedinečnými hranicami a prostredím. Napriek tomu iní na autoritatívnych pozíciách s týmto hodnotením nesúhlasia.
Bez ohľadu na to, či sa naň pozeráme ako na päť samostatných oceánov alebo ako na jeden gigantický oceán, táto vodná plocha spoločne pokrýva viac ako 223 miliónov štvorcových km zemského povrchu, čo zo Svetového oceánu robí najrozsiahlejší prírodný zdroj na Zemi.