VTÁCTVO A PAPAGÁJEVtáky

Kakariki červenočelý – Chov a starostlivosť

Kakariki červenočelý. Ak hľadáte domáceho maznáčika, ktorý vám bude robiť radosť svojou hravosťou a veselým povahou, možno by ste mali zvážiť chov Kakariki červenočelého. Tento malý papagáj pochádza z Nového Zélandu a je veľmi populárny vďaka svojmu zafarbeniu a temperamentu. V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o chove a starostlivosti o Kakariki červenočelého.

Kakariki červenočelý

Kakariki červenočelý

 

Pri chove Kakariki červenočelého je dôležité zabezpečiť mu dostatočne veľkú klietku, ktorá mu umožní pohybovať sa a lietať. Mali by ste sa tiež uistiť, že má prístup k čerstvej vode a dostatku zdravej stravy. V tomto článku sa dozviete o optimálnych podmienkach pre chov Kakariki červenočelého, ako aj o tom, akú stravu by ste mali ponúknuť svojmu novému maznáčikovi.

Identifikácia Kakariki červenočelý

Identifikácia Kakariki červenočelý

 

Kakariki červenočelý je malý papagáj, ktorý sa vyznačuje svojou živou farbou a temperamentom. Ak chcete zabezpečiť, aby ste správne identifikovali svojho Kakariki červenočelého, musíte poznať jeho vzhľad, rozmery a rozlišovanie pohlaví. Okrem toho, ak sa zaujímate o mutácie a farby, ktoré sa vyskytujú u Kakariki červenočelého, budete potrebovať aj tieto informácie.

Vzhľad a rozmery

Kakariki červenočelý má zvyčajne dĺžku 27 až 30 cm a váži okolo 70 až 100 g. Jeho zobák je krátky a silný, a má čiernu farbu. Pôvodné zafarbenie Kakariki červenočelého je žltozelené, s červenou škvrnou na hlave. Operenie na hlave a krku je zvyčajne tmavšie, zatiaľ čo operenie na zvyšku tela je svetlejšie.

Rozlišovanie pohlaví

Rozlišovanie pohlaví Kakariki červenočelého môže byť ťažké, pretože oba pohlavia vyzerajú rovnako. Avšak, samičky môžu mať menší zobák a jemnejšie operenie, zatiaľ čo samčeky majú väčší zobák a sú väčšie a robustnejšie.

Mutácie a farby

Existuje niekoľko mutácií a farieb, ktoré môžu ovplyvniť vzhľad Kakariki červenočelého. Niektoré z týchto mutácií zahŕňajú modré, biele a lutino operenie. Modrí Kakariki červenočelí majú modré operenie, zatiaľ čo bieli Kakariki červenočelí majú biele operenie. Lutino Kakariki červenočelí majú žlté operenie a červenú škvrnu na hlave.

Ak chcete mať s Kakariki červenočelým úspešný chov, musíte byť schopní správne identifikovať svojho papagája. Poznanie vzhľadu, rozmery a rozlišovanie pohlaví je kľúčové pre úspešný chov. Ak sa zaujímate o mutácie a farby, ktoré sa vyskytujú u Kakariki červenočelého, môžete sa rozhodnúť pre určitú farbu alebo mutáciu a zamerať sa na chov týchto papagájov. Korela: Starostlivosť a chov

Chov a starostlivosť Kakariki červenočelý

 

 

Ak plánujete chovať Kakariki červenočelé, musíte sa postarať o správne prostredie, kŕmenie a starostlivosť o vtáky. V tejto sekcii sa dozviete, ako sa starať o tieto vtáky.

Voliéra a klietka

Kakariki červenočelé sú vtáky, ktoré potrebujú dostatok miesta na pohyb. Preto je dôležité, aby ste poskytli dostatočne veľkú klietku alebo voliéru. Pri výbere klietky alebo voliéry sa uistite, že má dostatok miesta na let a pohyb. Klietka by mala byť vybavená krmítkami a bidlami na vodu, a mala by byť umiestnená na mieste, kde nie je prievan a priame slnečné svetlo.

Kŕmenie a potrava

Kakariki červenočelé sú zvyknuté na stravu založenú na semenách, zelenine a ovocí. Ich strava by mala obsahovať kŕmne zmesi obsahujúce lesknice, čirok, oves, proso a naklíčenú pšenicu. Semená slnečnice, kardi či konopná semienka by sa nemali podávať, pretože sú príliš tučné. Okrem toho by mali mať prístup k čerstvej vode a zelenine. Šampón na vlasy

Hniezdenie a rozmnožovanie Kakariki červenočelý

Ak plánujete chovať Kakariki červenočelé, mali by ste im poskytnúť vhodné miesto na hniezdenie. Búdky na hniezdenie by mali byť umiestnené na tichom a tmavom mieste. Inkubačná doba vajec trvá približne 20 dní, a vtáky sa môžu rozmnožovať dvakrát ročne. Po vyliahnutí by mláďatá mali zostať s rodičmi minimálne 4 týždne.

Voliéry a klietky by mali byť pravidelne čistené a dezinfikované. Kakariki červenočelé sú živé a zvedavé vtáky, ktoré si vyžadujú dostatok miesta na pohyb a zábavu. Ak sa o ne dobre postaráte, môžu byť skvelými spoločníkmi.

Výživa a krmivo

Výživa a krmivo

 

Pri chove kakariki červenočelého je kľúčové správne zvolené krmivo. Správna výživa zabezpečí zdravie a dlhovekosť vašich papagájov. V tomto oddieli sa dozviete, aké krmivo je pre kakariki červenočelého najvhodnejšie a aké doplnky by ste mali podávať.

Základné krmivo

Základom stravy pre kakariki červenočelého sú zrná. Najlepšie je podávať zmes semien, ktorá obsahuje oves, proso, čirok a tučné semená. Krmivo by malo byť čerstvé a suché. Pri každom kŕmení by ste mali zabezpečiť, aby mal váš papagáj dostatok čerstvej vody.

Ovocie a zelenina

Ovocie a zelenina by mali tvoriť zhruba 20% celkovej stravy. Kakariki červenočelý má radi ovocie, ako sú jablká, hrušky, banány a melóny. Zelenina by mala byť čerstvá a mala by obsahovať dostatok vitamínov a minerálov. Mrkva, kapusta a špenát sú pre kakariki červenočelého vhodné.

Doplnky a vitamíny

Doplnky a vitamíny sú dôležité pre správne fungovanie organizmu vašich papagájov. Môžete používať granule pre papagáje, ktoré sú bohaté na vitamíny a minerály. Ďalším doplnkom môžu byť naklíčené zrná, uvarené vajíčko. Pre zdravé a lesklé perie sa odporúča používať doplnky ako FitoBiol, ktoré obsahuje vitamíny a minerály.

Pozor na to, aby ste nepodávali svojim papagájom potraviny, ktoré sú pre nich toxické. Niektoré druhy ovocia a zeleniny, ako sú paradajky, avokádo a cibuľa, môžu byť pre kakariki červenočelého nebezpečné.

Sledujte váhu vašich papagájov a prispôsobte kŕmenie ich potrebám. Správna výživa a krmivo sú kľúčové pre zdravie a dlhovekosť vašich papagájov.

Rozmnožovanie a mláďatá Kakariki červenočelý

Rozmnožovanie a mláďatá Kakariki červenočelý

 

Ak máte pár kakarikov červenočelých, môžete sa tešiť na ich rozmnožovanie. Samice kladie vajíčka do hniezda, ktoré si sama vytvorí.

Hniezdenie

Hniezdo by malo byť dostatočne veľké a mäkké, aby bolo pre mláďatá pohodlné. Samice môže klásť 5 až 9 vajec, ktoré inkubuje počas 20 dní.

Inkubácia

Počas inkubácie je dôležité, aby ste samice nevyrušovali a hniezdo udržiavali v čistote. Vajíčka by sa nemali premiestňovať, aby sa zabránilo poškodeniu embrya.

Starostlivosť o mláďatá

Po vyliahnutí sa mláďatá budú uchovávať v hniezde po dobu 42 dní. Po vyliahnutí je dôležité, aby ste sa o mláďatá starali a poskytli im potrebnú starostlivosť. Mláďatá môžete kŕmiť zeleninou, ovocím a drobnými semenami.

Ak sa rozhodnete chovať kakarikov červenočelých, mali by ste sa o nich dobre starať a zabezpečiť im vhodné podmienky pre rozmnožovanie. S dostatočnou starostlivosťou a pozornosťou budete môcť pozorovať, ako sa vaše kakariky rozmnožujú a vyrastajú ich mláďatá.

Zvuky a správanie Kakariki červenočelý

Zvuky a správanie Kakariki červenočelý

 

Kakariki červenočelý je známy svojím zvukom, ktorý pripomína kozí meč. Tento zvuk môže byť pre niektorých ľudí rušivý, ale pre väčšinu majiteľov je to príjemný zvuk. Kakariki sú veľmi aktívni a zvedaví papagáje, ktoré sa radi hrnú do rôznych činností. Sú to aktívne vtáky, ktoré sa radi pohybujú a preskúmavajú svoje okolie.

Kakariki sú veľmi zvedavé a radi objavujú nové veci. Majitelia by mali zabezpečiť, aby mali dostatok hračiek a zábavy, aby sa im nestalo nudno. Kakariki sú tiež veľmi spoločenské vtáky a radi sa hrnú k svojim majiteľom. Môžu byť veľmi náklonné a oddané, ak sa s nimi správate dobre.

Ak máte v pláne chovať kakariki, mali by ste si byť vedomí, že sú to vtáky, ktoré potrebujú veľa pozornosti a starostlivosti. Mali by ste im zabezpečiť dostatok času na let a cvičenie, aby boli zdravé a šťastné. Kakariki sa tiež radi kúpu, takže by ste mali zabezpečiť, aby mali k dispozícii dostatok vody.

Celkovo sú kakariki červenočelí veľmi zaujímaví a zábavní papagáje. Ak sa o ne dobre postaráte a poskytnete im dostatok pozornosti a starostlivosti, môžu byť skvelými spoločníkmi.

Pôvod a habitat

Pôvod a habitat

 

Kakariki červenočelý, alebo aj Cyanoramphus novaezealandiae, je pôvodom z Novozélandských ostrovov. Tento druh papagája sa vyskytuje najmä na Severnom ostrove, kde obýva lesy, lúky, polia a záhrady.

Kakariki červenočelý je typický svojou červenou farbou hlavy, ktorá je u samcov o niečo intenzívnejšia ako u samíc. Tento druh papagája má taktiež zelené perie, ktoré mu pomáha skryť sa pred predátormi v jeho prirodzenom prostredí.

V zajatí sa kakariki červenočelý stal populárnym druhom papagája, pretože je to relatívne malý a nenáročný druh. Vďaka tomu sa dá chovať aj v bytových podmienkach.

Ak sa rozhodnete chovať kakariki červenočelé, je dôležité zabezpečiť im vhodné prostredie, ktoré im poskytne dostatok miesta na pohyb a rozmanitú stravu.

Ohrozenie a ochrana

Ohrozenie a ochrana

 

Kakariki červenočelý je ohrožený druh, ktorý je chránený zákonom. V minulosti bol tento druh lovený pre svoje pekné perie, ktoré sa používalo na výrobu ozdôb. Dnes je však ohrozený predovšetkým stratou prírodného prostredia a inváznymi druhmi, ktoré vytvárajú konkurenciu a ničia jeho biotop.

Chovatelé kakarikou červenočelých sa snažia pomôcť druhu prežiť. V zajatí sa venujú chovu a následnému uvoľňovaniu do prírody. Je dôležité, aby chovatelia dodržiavali pravidlá a zákony týkajúce sa chovu ohrozených druhov.

Ak sa rozhodnete chovať kakariky červenočelé, mali by ste si uvedomiť, že ide o ohrozený druh a je potrebné s ním zaobchádzať s veľkou starostlivosťou. Je dôležité, aby ste sa zoznámili s jeho potrebami a správaním, aby ste mu mohli poskytnúť vhodné prostredie a potravu.

Ak sa rozhodnete pre chov kakarikou červenočelých, môžete kontaktovať miestne chovateľské združenia alebo organizácie, ktoré sa zaoberajú ochranou ohrozených druhov. Tieto organizácie vám môžu poskytnúť užitočné informácie o chove a starostlivosti o kakariky červenočelé.

V každom prípade je dôležité, aby sme sa snažili zachovať tieto krásne vtáky pre budúce generácie. Ak dodržíme pravidlá a budeme sa o ne dobre starať, môžeme pomôcť zachrániť tento ohrozený druh.

Zakúpenie a cena Kakariki červenočelý

Zakúpenie a cena Kakariki červenočelý

 

Ak sa rozhodnete pre chov kakariki červenočelého, je dôležité zvážiť, kde a za akú cenu si vtáka zakúpite. Cena sa môže líšiť v závislosti od toho, či si vyberiete jedinca alebo pár, od farby, veku a kvality vtáka.

Pri nákupe kakariki červenočelého je dôležité zabezpečiť si kroužok. Kroužok je malý plastový prstenec, ktorý sa vtákom vkladá na nohu a slúži na identifikáciu jedinca. Kroužok by mal byť vždy kvalitný a správne veľkosti, aby sa vtákovi nezaklapol a neublížil mu.

Ceny kakariki červenočelého sa pohybujú od 300 do 400 Kč za jednoho vtáka, pričom cena môže byť vyššia v prípade, že sa jedná o vzácnejšiu farbu alebo kvalitu. Ak si chcete kúpiť pár, môže byť cena vyššia, ale môžete sa tešiť z toho, že sa budú navzájom spoločensky stimulovať a budú sa lepšie cítiť.

Pri kúpe kakariki červenočelého sa odporúča kontaktovať overeného chovateľa, ktorý Vám poskytne kvalitného a zdravého vtáka. Pred nákupom si preto zistite informácie o chovateľovi a jeho podmienkach chovu, aby ste sa uistili, že vták bol chovaný v zdravom prostredí a má dobré genetické predispozície.

Zaujímavosti Kakariki červenočelý

Zaujímavosti Kakariki červenočelý

 

Pri starostlivosti o kakariki červenočelého sa môžete dozvedieť mnoho zaujímavých vecí. Tieto papagáje majú svoje vlastné osobitosti a charakteristiky, ktoré ich robia jedinečnými.

Jednou z týchto charakteristík je ich aktivita. Kakariki červenočelý je aktívny hlavne ráno a navečer, no počas poledňajších hodín má radi svoj pokoj a odpočinok. Preto by mali mať vo svojej kleci aj tmavší kútik, kde sa môžu schovať a oddýchnuť si.

Ďalšou zaujímavosťou je, že kakariki červenočelý je dobrý letec. Preto je dôležité, aby mal možnosť preletieť sa po byte a pohybovať sa vo voľnom priestore. Ich klec by preto mala byť dlhšia a širšia ako vysoká.

Kakariki červenočelý je tiež schopný zahnízdiť až tri až štyrikrát ročne, pričom v každom hniezde môže byť až deväť vajec. Mláďatá vylietavajú z hniezda vo veku šiestich týždňov.

Ak chcete svojho kakariki červenočelého správne a zdravo kŕmiť, môžete mu ponúknuť okrem obvyklých zrnín, ovocia a zeleniny aj naklíčené zrno, namočené piškóty alebo granule pre papagáje. Môžete pridať aj varené vajíčko, tvaroh alebo biely jogurt.

V anglicky hovoriacich krajinách sa kakariki červenočelý nazýva aj Red-fronted Parakeet, v nemecky hovoriacich krajinách sa mu hovorí Rotscheitelsittich. Jeho vedecký názov je Cyanoramphus novaezealandiae a patrí do radu Psittaciformes.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button