Divy staroveku Top 10 architektonických divov
Storočia staré stavby na celom svete symbolizujú architektonickú brilantnosť našich predkov. Nástroje a rôzne materiály použité na stavbu takých zázrakov starovekého sveta sú úplne za našimi predstavami. Je veľmi ťažké uveriť, že zázraky ako veľká čínska stena, Rímske Koloseum, Veľká pyramída v Gíze a Taj Mahal boli postavené v čase bez technológie. Nasleduje 10 architektonických zázrakov starovekého sveta.
Obsah článku:
10. Pont Du Gard, južné Francúzsko
Pont Du Gard je 50 km dlhý staroveký rímsky akvadukt (voda používaná Rimanmi) cez rieku Gardon v obci Remoulins v južnom Francúzsku. Most je skutočným majstrovským dielom starovekej rímskej architektúry. Bol postavený v polovici prvého storočia našho letopočtu pre dopravu vody z obce Uzes do rímskej provincie Nimes. Divy staroveku .
Je to jeden z najlepšie zachovaných pamiatok starovekej rímskej architektúry a svetového dedičstva vo Francúzsku. Pont Du Gard je trojpodlažný akvadukt, ktorý je 50 metrov vysoký . Most bol postavený z 50 400 ton vápenca bez použitia malty. Bloky boli presne rezané stavebníkmi tak, aby sa zmestili tesne. Dnes je most pýchou Francúzska a celosvetovo obľúbený pre jeho historický význam.
9. Leshan Giant Buddha, provincia Sichuan, Čína
Leshan obriý Budha je najväčšia vytesaná kamenná socha Budhu na svete. Je vytesaná na útes hory v provincii Sichuan v Číne, na ktorej sa stretávajú rieky Minjiang, Dadu a Qingyi. Je to najdôležitejšia atrakcia mesta Leshan a tvárou v tvár posvätnému vrchu Emei. Socha je vysoká 71 metrov je 24 metrov široká .vVýstavba veľkej sochy Budhu začala v roku 713 dynastie Tang a trvalo dlhých 90 rokov, kým sa dokončila. Bol zadaný čínskym mníchom menom Haitong. Mních dúfal, že pán Buddha bude chrániť miesto od turbulentnej vody sútoku troch riek.Divy staroveku.
8. Saksaywaman, Cusco, severné Peru
Divy staroveku .Saksaywaman je murovaná pevnosť , ktorá sa nachádza v meste Cusco v severnom Peru. Komplex je jedným z najvýznamnejších archeologických nálezísk v krajine. Veľký monumentálny komplex sa nachádza v nadmorskej výške 3701 metrov a zahŕňa tisíce hektárov pôdy. Je to trojstupňový komplex z veľkých kameňov. Veľkosť a tvar kameňov používaných na stavbu sa tiež líši v rôznych častiach lokality a najväčšie kamene vážia viac ako 200 ton.Veľký komplex bol postavený medzi rokmi 1438 a 1533.
7. Borobudur, centrálna Java, Indonézia
Divy staroveku.Borobudur je najväčším budhistickým chrámom a miestom svetového dedičstva, ktoré sa nachádza v Jáva v Indonézii. Pôsobivý archeologický zázrak bol postavený 400 rokov pred výstavbou veľkého Angkor Wat (najväčšia náboženská pamiatka na svete) v Kambodži.
Borobudur je trojpodlažný chrám s rozlohou 1900 metrov štvorcových. Pamätník má pyramídovú základňu, kužeľovú štruktúru v strede a stupa na najvyššej úrovni. V chráme sa nachádza aj 504 budhových soch a 72 pracovných stupňov. V roku 1991 UNESCO uznalo Borobudur za svetové dedičstvo. Podľa nápisov bol chrám Borobudur postavený medzi 8. a 9. storočím. Ale doteraz neexistujú žiadne údaje o staviteľoch veľkého architektonického zázraku. Chrám zostáva skrytý od vonkajšieho sveta po celé stáročia a znovu objavený v roku 1814.Divy staroveku.
6. Petra, južný Jordán Divy staroveku
Divy staroveku. Petra v južnom Jordánsku je jedným z najznámejších archeologických miest na svete. Skalnaté mesto bolo hlavným mestom starých Nabatákov . Petra je tiež známa ako „Rose City“ kvôli červenohnedému pieskovcu , do ktorého bolo mesto vytesané.Petra je tiež unikátnym príkladom architektúry skalného rezu a priťahuje turistov z celého sveta. Mesto slúžilo ako karavan pre starých obchodníkov, ktorí cestovali medzi Stredomorím a Afrikou. Petra zostala skrytá od vonkajšieho sveta až do roku 1812 a objavil ju švajčiarsky prieskumník Johann Ludwig Burckhardt.
5. Taj Mahal, Uttar Pradesh, India Divy staroveku
Taj Mahal je najvýznamnejšou historickou pamiatkou a vynikajúcim príkladom architektúry Mughal v Indii. Tádž Mahal znamená „koruna palácov“ v arabskom jazyku a je tiež považovaný za symbol lásky. Pamätník predstavuje kombináciu architektonických štýlov Mughal, Osmanská turecká, perzská, islamská a indická. V roku 1983 UNESCO uznal Taj Mahal za miesto svetového dedičstva podľa kritérií majstrovských diel ľudských vzorov.Divy staroveku.
Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov
Stavba Taj Mahal bola zahájená v roku 1632. Bol navrhnutý skupinou troch kvalifikovaných architektúr s názvom Ustad Ahmad Lahauri, Makramat Khan a Abd ul-Karim Ma’mur Khan. Stavbe sa venovali tisíce remeselníkov, umelcov a maliarov. Klenuté mauzóleum spolu s obrovskou záhradou bolo dokončené v roku 1953. Biely mramor pre Taj Mahal bol dovezený z Makrany z Rajasthanu. Na dekoráciu mauzólea sa používa až 28 rôznych druhov drahokamov a polodrahokamov. Mnohé časti Taj Mahala boli tiež napísané s dôležitými veršmi zo svätého Koránu.
Obrazy na pamiatke tiež predstavujú rôzne geometrické vzory.35 metrov vysoká kupola je najatraktívnejšou črtou mesta Taj Mahal, postavená podľa tradičných perzských a Hindustanských architektonických štýlov.
4. Koloseum v Ríme, Taliansko Divy staroveku
Koloseum je najpôsobivejšou pamiatkou rímskej ríše a najlepším príkladom rímskej architektúry. Je tiež najväčším amfiteátrom na svete. Budova má eliptickú konštrukciu . Väčšina vnútorného úseku kolosea bola vyrobená z dreva. Koloseum bolo pôvodne postavené ako štvorposchodová budova s 80 vstupmi a malo kapacitu 50000-80000 divákov. Bolo zdobené mramormi a obsahovalo stovky soch.
Každé poschodie amfiteátra bolo venované ľuďom rôznych tried, najvyššie poschodie pre nižšie triedy a najnižšie poschodie pre dôležitých občanov. K dispozícii bola aj podzemná časť klietky pre voľne žijúce zvierata na gladiátorské zápasy.Pamätník bol silne poškodený zemetrasením z roku 847 nl a 1231 nl.
3. Stonehenge, Salisbury, Anglicko Divy staroveku
Stonehenge je masívny prehistorický kamenný monument nachádzajúci sa v meste Salisbury v Anglicku. Je to kruh stojacich kameňov rôznej veľkosti. Archeológovia odhadovali, že pamiatka bola postavená pred 4000-5000 rokmi. Stonehenge tiež predstavuje architektonickú lesk predka, ktorý žil v oblasti v tej dobe.
Najväčší ostrov na svete – 10 Najväčších ostrovoch na svete
Neexistuje žiadny písomný záznam o ľuďoch čo stavali Stonehenge a jeho presným účelom.
Stonehenge je tiež zarovnaný s stredozápadným západom slnka a stredom slnka. Existuje veľa špekulácií o dôvodoch výstavby Stonehenge, od hrobu po náboženské miesto až po astronomické observatórium.
2. Veľká pyramída v Gíze, EI Giza, Egypt
Veľká pyramída v Gíze je jedným zo siedmich zázrakov starovekého sveta a tiež najväčšou pyramídou na svete. Bola postavená ako posledné miesto odpočinku pre egyptského faraóna Khufu. Pyramída Khufu bola postavená medzi 2560 p.n.l. a 2540 p.n.l. . V počiatočnej výške 146,5 metra zostala ako najvyššia budova na svete ďalších 3800 rokov. Veľká pyramída v Gíze je jedinou egyptskou pyramídou, ktorá má vzostupné a zostupné priechody. Archeológovia verili, že starodávni egyptskí architekti využili poznatky o zarovnaní hviezd pre plánovanie a projektovanie veľkej pyramídy v Gíze.
Odhaduje sa, že pre jeho stavby bolo použitých približne 2,3 milióna kamenných blokov. Kamenné bloky boli prepravované z blízkych lomov cez rieku Níl. Na výstavbu pyramídy použili aj 500000 ton malty. Dnes nie je možné reprodukovať takú silnú maltu.
1. Veľký čínsky múr, Čína
je starý systém opevnení, ktorý sa preťahuje cez severnú Čínu. Bol vybudovaný za dynastie Ming v období od konca 15. storočia do začiatku 17. storočia. Jeho účelom bolo chrániť Čínu pred mongolskými vpádmi. Podobné opevnenia proti vpádom kočovných kmeňov boli už budované v dávnejších dobách. Múr sa tiahne v dĺžke 6 700 km; Východný začiatok má v Šan-chaj-čuan pri morskom a, končí ďaleko na západe pri Ťia-jü-kuan , Jiayuguan v provincii Kan-su na pokraji Pobrežia Gobi, v miestach, cez rozptýlenú oázu, kedysi pokračovala západným smerom Hodvábna cesta. Múr v niektorých úsekoch prebieha v niekoľkých líniách a vytvára odbočky (započítané do celkovej dĺžky), na iných miestach je naopak zastavený.