Ako uskladniť petržlenovú vňať čo najlepšie
Ako uskladniť petržlenovú vňať. Ako skladovať čerstvú petržlenovú vňať: 3 spôsoby skladovania petržlenovej vňate. Čerstvé bylinky, ako je petržlenová vňať, môžu dodať vašim jedlám farbu a chuť a zlepšiť ich vzhľad a chuť. Prečítajte si, ako skladovať čerstvú petržlenovú vňať, aby ste mohli túto obľúbenú bylinku čo najlepšie využiť.
Obsah článku:
Ako uskladniť petržlenovú vňať v 6 krokoch
Petržlenová vňať je jemná bylinka a vyžaduje si šetrné zaobchádzanie. Najlepší spôsob skladovania jemných byliniek – medzi ktoré patrí aj koriander, pažítka a kôpor – je udržiavať listy v suchu a zaobchádzať s nimi ako s kvetmi v nádobe s vodou. Pri skladovaní petržlenu postupujte podľa týchto krokov:
1. Petržlen orežte. Vňaď položte na dosku na krájanie a odrežte spodnú časť stoniek, pričom odstráňte najspodnejší polcentimeter. Petržlen neumývajte, ale v záujme zachovania čerstvosti odstrihnite všetky zhnednuté listy.
2. Bylinky vložte do nádoby. Naplňte sklenený pohár alebo nádobu centimetrom vody a vložte do nej bylinky. Na udržanie teploty byliniek použite studenú vodu.
3. Čerstvé bylinky skladujte v chladničke. Krehké bylinky by sa mali skladovať v chladničke voľne prikryté plastovým vreckom upevneným k nádobe gumičkou. Vrecko zabráni tomu, aby listy stratili vlhkosť, a zabráni tomu, aby bylinky zhnedli – príliš veľa kyslíka spôsobí zhnednutie byliniek.
4. Vymieňajte vodu. Vodu vymieňajte každých pár dní, aby sa zachovala čerstvosť.
5. Pred použitím bylinky jemne opláchnite. Petržlenovú vňať zľahka opláchnite v studenej vode a potom ju prežeňte cez odstredivku na šalát alebo položte na papierovú utierku, aby úplne vyschla; prebytočná vlhkosť ju robí slizkou.
6. Na podávanie ju pomeľte. Petržlenovú vňať nakrájajte nadrobno alebo ju použite ako ozdobu na vrchole slaných jedál, ako je pečená hydina, čerstvé cestoviny, varené ryby a iné.
Aby ste z byliniek vyťažili čo najviac, musíte si vyberať čerstvé. Pri nákupe petržlenovej vňate v obchode s potravinami sa vyhýbajte petržlenovým vňaťiam s hnednúcimi stonkami alebo vädnúcimi listami. Hľadajte svieže, živé bylinky s jemnou trávovou vôňou.
3 spôsoby skladovania petržlenovej vňate
Existuje niekoľko spôsobov skladovania, ktoré predlžujú trvanlivosť plocholistej petržlenovej vňate, vďaka čomu si ju môžete vychutnať v pestách, salsách a iných prílohách alebo jedlách.
1. Uchovávajte v chladničke: Stonky petržlenu orežte, vložte do sklenenej nádoby alebo nádoby s vodou a uložte do chladničky. Pred použitím petržlen opláchnite a osušte.
2. Sušte: Odstráňte listy z byliniek a rozložte ich na tanier pokrytý papierovou utierkou. Bylinky prikryte ďalšou papierovou utierkou a potom ich ohrejte v mikrovlnnej rúre. Mäkkým bylinkám, ako je petržlenová vňať, to bude trvať štyridsať sekúnd, po ktorých budú nasledovať dvadsaťsekundové intervaly. Rozdrvte bylinky na prášok pomocou tĺčika alebo kuchynského robota a uložte ich do vzduchotesnej nádoby. Čerstvá petržlenová vňať je aromatickejšia ako suchá petržlenová vňať, ale sušené bylinky vydržia nejaký čas a môžu byť ozdobou akéhokoľvek jedla. červená kapusta
3. Zmrazte: Nakrájajte bylinky a vložte ich do zásobníkov na kocky ľadu. Zalejte ich neutrálnym olejom, napríklad ľahkým olivovým alebo repkovým olejom. Bylinky zamrazte a petržlenové kocky použite do všetkých receptov, ktoré vyžadujú nasekanú petržlenovú vňať, ako sú omáčky, polievky alebo dusené jedlá. Môžete ich tiež zamraziť celé: vložte ich do vrecka na mrazenie a uchovávajte ich na bezpečnom mieste v mrazničke, aby sa bylinky nepomliaždili.