Poľnohospodárske zvieratáSLIEPKY

Čierna sliepka: Popis, Charakteristika a chov

Čierna sliepka. Ak hľadáte nezvyčajné plemeno sliepok, čierna sliepka môže byť presne to, čo hľadáte. Tieto sliepky sú známe svojou úplnou čiernou farbou, ktorá sa týka nielen ich peria, ale aj ich orgánov a kostí. Toto plemeno sa nazýva Ayam Cemani a patrí k najpigmentovanejším zvieratám na svete.

Čierna sliepka

Čierna sliepka

 

Okrem svojej čiernej farby majú čierne sliepky aj iné charakteristické rysy. Sú to ľahké typy sliepok so znakmi bojových plemien, s pomerne dlhými behákmi, jednoduchým listovým hrebeňom a dobre osvaleným trupom. Hmotnosť kohúta sa pohybuje od 2 do 2,5 kg a sliepky majú hmotnosť od 1,5 do 2 kg.

Ak sa rozhodnete pre chov čiernej sliepky, mali by ste vedieť, že tieto sliepky nie sú len nádherné na pohľad, ale aj veľmi užitočné. Dokážu produkovať vajcia vysoké kvality a sú odolné voči chorobám. Okrem toho, sú to skvelé mäsové sliepky. Ak hľadáte nezvyčajné a užitočné plemeno sliepok, čierna sliepka by mohla byť pre vás tou správnou voľbou.

Čierna Sliepka

Čierna Sliepka

 

Čierna sliepka je exotické plemeno sliepok, ktoré sa vyznačuje svojou úplne čiernou farbou. Toto plemeno má zaujímavú históriu a vynikajúce vlastnosti, ktoré ju robia jednou z najzaujímavejších sliepok na svete.

Pôvod

Čierna sliepka pochádza z Indonézie, kde ju pestovali už pred niekoľkými storočiami. Toto plemeno sa vyznačuje svojou čiernou farbou, ktorá sa vyskytuje nielen na perách, ale aj na vnútorných orgánoch a kostiach. Táto farba je spôsobená genetickým faktorom zvaným fibromelanóza.

Charakteristika

Čierna sliepka je stredne veľká a má pomerne dlhé nohy. Jej perie je úplne čierne a má lesklý povrch. Okrem toho má aj čierne vnútorné orgány a kosti. Toto plemeno sa vyznačuje svojou odvahou a sebadôverou. Jej pôvodným účelom bolo bojovanie, ale dnes sa pestuje predovšetkým ako exotické plemeno.

Vlastnosti

Čierna sliepka má vynikajúce vlastnosti, ktoré ju robia obľúbenou u pestovateľov sliepok. Toto plemeno je veľmi odolné voči chorobám a má vysokú snáškovosť. Vajíčka sú stredne veľké a majú svetlohnedú farbu. Okrem toho má aj vynikajúci zmysel pre orientáciu a je schopná si zapamätať svoje okolie.

Fibromelanóza

Fibromelanóza je genetický faktor, ktorý spôsobuje úplnú čiernu farbu u niektorých plemien sliepok. Tento faktor ovplyvňuje produkciu melanínu, ktorý je zodpovedný za farbu peria. Čierna sliepka má dva kópie tohto génu, čo spôsobuje úplnú čiernu farbu.

Exotický Druh

Čierna sliepka je exotické plemeno sliepok, ktoré sa pestuje pre svoju zaujímavú farbu a vynikajúce vlastnosti. Toto plemeno je obľúbené u pestovateľov sliepok po celom svete. Okrem toho sa využíva aj v kulinárskom priemysle, kde sa jej mäso považuje za veľmi chutné a kvalitné.

Fyzické vlastnosti Čierna sliepka

Fyzické vlastnosti Čierna sliepka

 

Čierna sliepka je plemeno, ktoré sa vyznačuje svojou úplne čiernou farbou. Táto farba sa týka aj jej fyzických vlastností, ako sú zobák, hrebeň, chvost, trup a vnútorné orgány.

Zobák

Zobák čiernej sliepky je krátky a silný. Má tmavú farbu a je zakončený ostrým hrotom. Zobák slúži sliepke na kŕmenie, pitie a aj na komunikáciu s inými sliepkami.

Hrebeň

Tak hrebeň je na vrchole hlavy a slúži ako tepelný regulátor. Hrebeň čiernej sliepky je stredne veľký a má tmavú farbu. Hrebeň sa skladá z viacerých lalokov, ktoré sú dobre vyvinuté.

Chvost

Tak chvost je dlhý a tvorí ho viacero peria. Chvost čiernej sliepky je úplne čierny a má lesklý povrch. Chvost slúži sliepke na udržiavanie rovnováhy a aj na komunikáciu s inými sliepkami.

Trup

Tak trup čiernej sliepky je stredne veľký a má klenutý tvar. Trup je pokrytý čiernym perím, ktoré má lesklý povrch. Sliepka má dobrú svalovú hmotu a je vhodná na mäso aj na vajcia.

Vnútorné Orgány

Vnútorné orgány čiernej sliepky sú tiež úplne čierne. Okrem peria a kostí, aj vnútorné orgány sliepky sú tmavé. Sliepka má dobre vyvinuté tráviace a dýchacie orgány, ktoré jej umožňujú normálne fungovať.

Všetky tieto fyzické vlastnosti robia z čiernej sliepky krásne zviera, ktoré je obľúbené medzi chovateľmi.

Chov Čierna sliepka

Chov Čierna sliepka

 

Pri chove čiernej sliepky je dôležité zabezpečiť jej dostatok priestoru, vhodné kŕmenie a kvalitné prostredie. V tejto sekcii sa pozrieme na kurník, výbeh a kŕmenie, ktoré sú kľúčové pre úspešný chov. Ako chovať sliepky – aby znášali čo najviac

Kurník

Pri výbere kurníka pre čiernu sliepku je dôležité zabezpečiť dostatok priestoru pre každú sliepku. Odporúča sa minimálne 1,5 m² na jednu sliepku. Kurník by mal byť dobre vetraný a osvetlený, s vhodným materiálom na podlahu a steny. Podlaha by mala byť vyrobená z nešmykľavého materiálu, ako napríklad betón alebo dlaždice, aby sa zabránilo zraneniam sliepok. V kurníku by mali byť umiestnené hniezda, kŕmidlá a napájacie zariadenia.

Výbeh

Čierna sliepka potrebuje dostatok priestoru na behanie a hľadanie potravy. Výbeh by mal byť veľký aspoň 4 m² na jednu sliepku. Je dôležité, aby bol výbeh oplotený a chránený pred predátormi. Okrem toho by mali byť výbehu k dispozícii hniezda na znášanie vajec, kŕmidlá a napájacie zariadenia. Prečo sliepky požierajú vlastné vajcia

Kŕmenie

Pri kŕmení čiernej sliepky je dôležité zabezpečiť vyváženú stravu, ktorá obsahuje dostatok bielkovín, vitamínov a minerálov. Sliepky by mali mať k dispozícii kŕmidlá s kvalitným krmivom, ako napríklad zmesou obilnín, semien a rastlinných zložiek. Spotreba krmiva závisí od veľkosti a veku sliepok. Odporúča sa kŕmiť sliepky 2-3 krát denne.

Pri chove čiernej sliepky je dôležité dbať na jej zdravie a pohodu. Zabezpečením vhodného kurníka, výbehu a kŕmenia môžete zabezpečiť, aby boli vaše sliepky zdravé a šťastné. Sliepky nosnice: Chov a starostlivosť

Reprodukcia

Reprodukcia

 

Pri reprodukcii čiernej sliepky treba zvážiť niekoľko faktorov. V tejto časti sa pozrieme na nosnice, kurčatá a kohútiky.

Nosnice

Čierne sliepky sú vynikajúcimi nosnicami, ktoré dokážu znášať až 160 vajíčok ročne. Ich vajíčka sú stredne veľké a majú svetlohnedú farbu. Pri ich chove je dôležité zabezpečiť dostatočný prístup k vode a krmivu, aby mohli nosnice produkovať kvalitné vajíčka.

Kurčatá

Kuriatka z čiernej sliepky sa líšia od iných druhov farbou kože a peria. Vajcia z čiernej sliepky sú vhodné na inkubáciu, pretože kuriatka sa líšia od svojich rodičov výrazne. Kuriatka z čiernej sliepky sa líšia od iných druhov farbou kože a peria. Ich koža a perie sú úplne čierne. Pri chove kuriatok treba dbať na to, aby mali dostatok tepla a vody. Vlasové hnojivo šampón

Kohútiky

Kohútiky z čiernej sliepky sú vhodní na krytie nosníc. Ich koža a perie sú tiež úplne čierne. Pri chove kohútikov treba dbať na to, aby mali dostatok krmiva a vody. Kohútiky z čiernej sliepky sú tiež vhodné na výrobu mäsa, pretože majú kvalitné mäso s vysokým obsahom železa.

Pri chove čiernej sliepky je dôležité dbať na to, aby mali dostatok krmiva, vody a tepla. Čierna sliepka je vynikajúcou nosnicou a kuriatkami sú vhodné na výrobu mäsa. Ich vajíčka sú stredne veľké a majú svetlohnedú farbu. Kohútiky z čiernej sliepky sú vhodní na krytie nosníc a na výrobu mäsa.

Plemená a Hybridy

Plemená a Hybridy

 

Pri výbere sliepok na chov je dôležité zvážiť, aké plemeno alebo hybridy si zvolíte. Každé plemeno má svoje vlastnosti a výhody, ktoré môžu byť pre vás dôležité.

Ayam Cemani

Jedným z najznámejších a najvýraznejších plemien je Ayam Cemani. Tieto sliepky sú charakteristické svojou úplnou čiernou farbou, ktorá sa týka aj ich kože, svalov a dokonca aj vnútorných orgánov. Ayam Cemani sú považované za exotické a vzácne plemeno, ktoré sa pôvodne vyskytovalo na ostrove Jáva.

Česká Sliepka Zlatokropenatá

Česká Sliepka Zlatokropenatá je plemeno, ktoré pochádza z Českej republiky. Tieto sliepky sú považované za vynikajúce nosnice, ktoré dokážu vyprodukovať až 300 vajec ročne. Česká Sliepka Zlatokropenatá má tiež krásnu zlatú farbu na krku a hrudi, čo ju robí atraktívnou aj ako okrasné plemeno.

Sumatrank

Sumatrank je plemeno, ktoré pochádza z ostrova Sumatra v Indonézii. Tieto sliepky sú charakteristické svojou čiernou farbou a majú zvyčajne zamatový lesk. Sumatrank sú považované za výborné nosnice a dokážu vyprodukovať až 150 vajec ročne.

Leghorn

Leghorn je plemeno, ktoré pochádza z Talianska. Tieto sliepky sú považované za vynikajúce nosnice a dokážu vyprodukovať až 280 vajec ročne. Leghorn sú tiež veľmi energické a aktívne sliepky, ktoré sa dobre adaptujú na rôzne podnebia.

Pri výbere plemena alebo hybridov sliepok je dôležité zvážiť, aké vlastnosti sú pre vás najdôležitejšie. Sú to vajcia, mäso, okrasnosť, úžitkovosť alebo niečo iné? Každé plemeno alebo hybrid má svoje vlastnosti a výhody, ktoré môžu byť pre vás dôležité pri výbere.

Význam a využitie Čierna sliepka

Význam a využitie Čierna sliepka

 

Čierna sliepka, známa aj ako Ayam Cemani, má v mnohých kultúrach symbolický význam a je považovaná za zdroj šťastia a prosperity.

Vajcia

Vajcia čiernej sliepky majú v porovnaní s vajcami iných plemien tmavší a bohatší žltozelený žĺtok. Tento žĺtok obsahuje vyššie množstvo živín, ako sú bielkoviny, vitamíny a minerály, čo robí vajcia z čiernej sliepky zdravšou a výživnejšou voľbou. Okrem toho sa vajcia čiernej sliepky vyznačujú aj vyššou hmotnosťou.

Mäso

Čierne sliepky sú v mnohých kultúrach považované za posvätné zvieratá a ich mäso sa používa na rôzne náboženské a obetné účely. Okrem toho je mäso z čiernej sliepky vyhľadávané pre jeho výživové vlastnosti. Obsahuje veľké množstvo bielkovín a železa, ktoré sú dôležité pre zdravie.

Farba

Farba peria čiernej sliepky je spôsobená genetickou vlastnosťou, ktorá spôsobuje rozširovanie čierneho pigmentu. Táto farba však nie je len estetickým prvkom, ale má aj svoje praktické využitie. Čierne perie sliepky totiž umožňuje lepšiu kamufláž v prírode a znižuje riziko predátorov.

Vajec

Farba vajec z čiernej sliepky je bledšia v porovnaní s vajcami iných plemien. Táto farba však nemá vplyv na výživové vlastnosti vajec.

Hmotnosť

Čierna sliepka je v porovnaní s inými plemenami menšia a ľahšia. Jej hmotnosť sa pohybuje okolo 1,5 kg.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button