Okrasné rastlinyRASTLINY PODĽA ABECEDY

Rastlina na ch 17 rastlín na písmeno CH

Rastlina na ch 17 rastlín na písmeno ch. Zaujíma vás ktorá rastliny začínajú na písmeno ch? Pripravili sme pre vás zoznam rastlín začínajúcich písmenom ch. Rastlina na ch niečo o nich.

Rastlina na ch

Rastlina na ch je chara, chlpaňa, chlpánik, chmeľ obyčajný a chochlačka. Ďalšia Rastlina na ch je chochlačkovec žltý, chondrila prútnatá, chrastavec, chrastica trsťovitá a chren. Populárne rastliny na písmeno ch sú chrumkavec, chryzantéma, chudôbka bledožltá, chvojník dvojklasý, chvostík myší, chvostník jedľový a chvostovec panónsky.

Rastlina na ch

 

  • chara
  • chlpaňa
  • chlpánik
  • chmeľ obyčajný
  • chochlačka
  • chochlačkovec žltý
  • chondrila prútnatá
  • chrastavec
  • chrastica trsťovitá
  • chren
  • chrumkavec
  • chryzantéma
  • chudôbka bledožltá
  • chvojník dvojklasý
  • chvostík myší
  • chvostník jedľový
  • chvostovec panónsky

 

Chren

Chren

Chren je trvalá rastlina z čeľade kapustovité (Brassicaceae).

Rastlina pravdepodobne pochádza z východnej Európy a západnej Ázie, ale v súčasnosti je populárna po celom svete. Dorastá do výšky 1,5 metra a pestuje sa predovšetkým pre svoj veľký biely valcovitý koreň. Rastlina na ch.

Rastlina na ch. Neporušený koreň chrenu dedinského nemá takmer žiadnu arómu. Pri prerezaní alebo strúhaní však enzýmy z poškodených rastlinných buniek rozkladajú glykozid sinigrín a vzniku alyl izotiokyanátu ktorý dráždi oči a dutiny. Strúhaný chren vystavený vzduchu a teplu stmavne, stráca ostrosť a stane sa nepríjemne trpkým, uchováva sa preto zmiešaný s octom.

Chmeľ obyčajný

Chmeľ obyčajný

 

Je to popínavá chlpatá rastlina dĺžky 6 m. Šľachtené odrody môžu mať 10 až 40 m. Má stopkaté, 3 až 5 laločnaté a protistojné listy s pílkovitými okrajmi. Je dvojdomá. Kvitne v júli. Rastliny v dažďovom pralese – 16 najzaujímavejších rastlín

tyčinkové (samec) alebo piestikové kvety (samica). Piestikové kvety vytvárajú strapce zo šištíc (strobilus). V pazuchách ochranných listeňov sa nachádzajú žliazky s účinnými látkami. Obsahuje lupulín, živice s horčinami, vosky a silicu. Využíva sa pri výrobe piva, na konzervovanie, pri výrobe chleba a vo farmácii. V liečiteľstve sa používa ako sedatívum, diuretikum, pri poruchách spánku a na podporu chuti. Pestujú sa výhradne samičie rastliny (chmeľnice), opeľuje sa vetrom, plody sú nažky.

Rastlina na ch. Pôvod nie je presne známy, asi pochádza z Európy. Rastie v pestovaných kultúrach ale aj divoko vo vlhkých lužných lesoch. V Česku sa pestuje od 11. storočia. Plesnivé plody môžu vytvárať silnú alergickú reakciu.

Chochlačka dutá

Chochlačka dutá

Chochlačka dutá (Corydalis cava) je trváca a medonosná rastlina z čeľade makovitých. Má veľkú podzemnú hľuzu, z ktorej vyrastá priama, dvojlistá stonka. Listy sú trojpočetné, nepárno perovito zložené a lístky sú sekundárne členené. Fialové, málokedy biele kvety sú zoskupené do koncových strapcov a majú podlhovastú ostrohu. Plodom je tobolka. Celá rastlina je jedovatá.

 

Chlpánik – Rastlina na ch

Chlpánik Rastlina na ch

Chlpánik je rod rastlín z čeľade hviezdicovitých. V starších systémoch bol zaradený do príbuzného rodu jastrabovník ako jeho podrod. Rastlina na ch. Patrí do taxonomicky veľmi zložitej skupiny rastlín, najmä vďaka morfologickej a genetickej variabilite jednotlivých druhov a ich rozsiahlej hybridizácii.

Chryzantéma

Chryzantéma

Chryzantéma je trváca, jesenná rastlina pôvodom z Číny. Chryzantémy sa delia na záhradné a skleníkové. Kvitnú od septembra do októbra a niekedy aj do decembra (záleží kedy budú prvé mrazy). Majú rozkonárené stonky a pekne vykrajované listy.  Jemný odtieň bledoružovej a bledofialovej farby. Majú veľkosť 90 až 120 cm. Majú veľmi typickú vôňu. Je veľmi jemná a horkastá. Rozmnožujú sa vrcholovými odrezkami. U nás ľudia používajú chryzantémy ako okrasu záhradných záhonov alebo hrobov. Pivo na vlasy.

 

V Číne bol záhradná chryzantéma kultivovaná už v 15. storočí pred Kristom, odkiaľ sa rozšírila do Japonska. V Japonsku je záhradná chryzantéma znakom japonského cisárskeho dvora, národným kvetom a aj najvyššie japonské vyznamenanie má meno tohto kvetu. Do Európy sa niekoľko odrôd chryzantém (nie pôvodný druh) dostalo v 17. a 18. storočí.

Chrastica trsťovitá Rastlina na ch

Chrastica trsťovitá Rastlina na ch

Druh s veľmi veľkým cirkumpolárnym areálom. Rastie takmer v celej Európe, ale zriedkavejší je na juhu kontinentu, v severozápadnej Afrike, cez európske Rusko a Turecko sa dostáva na Blízky východ (Sýria, Irak, Irán) a na Kaukaz, potom jeho areál pokračuje cez Sibír (tu sa nevyskytuje len v najsevernejších oblastiach) až na Kamčatku, Sachalin a Primorie. Zasahuje do Strednej Ázie (okrem púštnych oblastí), Mongolska a Číny (od severného Mandžuska po juhočínsky Junan)

Rastie aj na Kórejskom polostrove, Taiwane a v Japonsku. V Severnej Amerike rastie v Kanade (okrem najsevernejších oblastí), v USA (chýba len v Atlantickej nížine na juhovýchode). Bola introdukovaná do Južnej Afriky a Lesotha a objavila sa v juhozápadnej a juhovýchodnej Austrálii a na Novom Zélande, na Havaji. V Strednej a Južnej Amerike (Mexiko, Salvádor, Kostarika a Kolumbia, južné brazílske štáty Santa Catarina, Rio Grande do Sul, Uruguaj a argentínska provincia Buenos Aires). Rastlina na ch. V našej krajine sa hojne vyskytuje na celom území, od nížin až po hory.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button